Advertisement

Danimarka'nın 16 aydan beri ilk kez Döviz müdahalesine başvuracağını açıklamasından yaklaşık bir hafta sonra kron, tekrar ciddi derecede yüksek seviyelerde seyrediyor.

İngiltere'in Avrupa Birliği'nden (AB) çıkışının oylanacağı 23 Haziran referandumuna ilişkin endişeler yatırımcıları, AAA not düzeyinde olan Danimarka Kronu cinsinden varlıklar gibi en güvenli piyasalara yönlendiriyor.

Kopenhag'da Nordea Markets kıdemli analisti Jan Stoerup Nielsen, “Kron, merkez bankasının geçmişte aşırı güçlü olarak varsaydığı seviyelerden işlem görüyor. Brexit referandumuna yaklaştıkça merkez bankası kronun güç kazanmasına karşı döviz müdahalelerine bel bağlayacaktır” dedi.

Tek görevi kronun euro çıpasını korumak olan Danimarka Merkez Bankası, kronu zayıflatmak için geçtiğimiz ay 3.5 milyar dolar değerinde kron satışı gerçekleştirmişti. Bu Şubat 2015'ten bu yana gerçekleştirilen ilk benzer müdahale.

Nielson, “Merkez bankasının döviz müdahalesi aracıyla olabildiğince hızlı davranacağını düşünüyoruz” dedi.

Danimarka Kronu, Perşembe günü TSİ 11:12'de dolar karşısında yüzde 0.13 değer kazanarak 6.5342 seviyesinden işlem gördü.