Advertisement

Columbia Üniversitesi Kıdemli Araştırmacısı Richard Nephew Bloomberg HT'nin Akıllı Para programında Açıl Sezen'e konuştu.

Nephew ABD'de Obama yönetiminin İran'la başlattığı olumlu ilişkilerin devam etmesinin her iki ülke için de faydalı olacağına dikkat çekti.

ABD'deki başkanlık seçimleri için yarışan Trump'ın İran'la anlaşmayı sonlandırma taraftarı olduğunu, böyle bir durumun kaosa neden olacağını belirten Nephew, "Umuyorum ki Hillary Clinton başkan olur, Clinton seçilirse ve İran hükümlülüklerini yerine getirirse nükleer anlaşma sürdürülecektir" yorumunu yaptı.

- Yaptırımlar yeniden gündeme gelir mi?

Başkanlık seçimlerinden sonra İran'a yönelik yaptırımların tekrar gündeme gelip gelmeme ihtimaline dair soruya Nephew, "Yaptırımların yeniden yürürlüğe konma riski var ancak daha önce yasal olarak yapılan faaliyetin daha sonra yasadışı olduğu kanıtlanamaz." yanıtını verdi.

İran'da iş yapmak isteyenlere tavsiyelerde bulunan Nephew, burada yasadışı faaliyette bulunan kişilerin İran Hazine Bakanlığı'nın internet sitesinde yer aldığını, iş ortaklarının iyice araştırılması gerektiğini belirtti.