Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) teşvik progamına yönelik şüpheler, Avrupa'daki hisse senetlerini ikinci günde de vurarak, küresel hisse senetlerine göre değerlemelerini Temmuz 2015'ten beri en düşük seviyesine götürdü.

Avrupa hisse senetleri, MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi'ni altı ayın zirvesine ve S&P 500'ü rekor zirvesinin yakınlarına kadar çıkartan rallinin gerisinde kaldı. Avrupa Merkez Bankası Çarşamba günü şirket tahvillerini satın almaya başlarken, yatırımcılar AMB'nin teşvik programının ekonomik büyümeyi canlandırması konusunda hala ikna olmuş değil.

Stoxx Europe 600 Endeksi, saat 16:37 itibariyle Londra'da yüzde 1 düştü. Endeksteki hisse senetleri, tahmini kar toplamının 14.9 katında, MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi'nden yüzde 4.3 aşağıda işlem gördü.

Londra'da Commerzbank AG'nin küresel hisse senetleri ekonomisti Peter Dixon, "Bu sadece şu anda olduğumuz noktayı yeniden değerlendirmekle ilgili." dedi ve "Avrupa'nın herhangi bir büyüme gerçekleştirmesine yönelik çok fazla kuşku var. Birçok kişi AMB'nin tahvil alımının ekonomide reel bir değişikliğe yol açacağını düşünmüyor." diyerek görüş bildirdi.