Advertisement

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Murat Ersoy, bu sene bayram tatili süresinin 9 gün olmasının sektörde geçen yıla kıyasla daha pozitif bir etki uyandıracağını ve tatilinin uzamasının sektöre 500 milyon liraya yakın değer katacağını belirtti.

TYD Başkanı Ersoy yaptığı açıklamada, Türkiye'yi ziyaret eden yabancı sayısında 2015 ile 2016 yılları kıyaslandığında, geçen yıla göre ocak ayında yüzde 6,44, şubat ayında yüzde 10,32, mart ayında yüzde 12,84, nisan ayında ise yüzde 28,07'lik bir azalışın tespit edildiğini aktardı.

Bu yılın ocak-nisan döneminde Türkiye'yi ziyaret eden yabancı sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,52 azaldığı bilgisini veren Ersoy, ancak iç turizmde erken rezervasyonlarda yüzde 25'in üzerinde bir artışın söz konusu olduğuna işaret etti.

Başbakan Binali Yıldırım'ın imzasıyla 9 güne çıkan Ramazan Bayramı tatilinin bu açıdan sektöre olumlu yansıyacağına dikkati çeken Ersoy, şunları kaydetti:

"Hatırlarsanız geçen yıl Ramazan Bayramı'nda sektörde 200-250 milyon lira arasında bir harcama yapılmıştı. Ancak Ramazan Bayramı tatili 4 gündü ve bu süreçte yurtiçinde 180 bin, yurtdışında 20 bin kişi tatile çıkmıştı. Bu sene tatil süresinin 9 gün olması, sektörde geçen yıla kıyasla daha pozitif bir etki uyandıracak. Bayram tatilinin uzaması, sektöre 500 milyon liraya yakın değer katacak. Ayrıca hem otel ve uçak doluluklarına pozitif yansıyacak hem de sektör yatırımcılarına moral verecek."

AA