Advertisement

(21:35'te güncellendi)

Petrol, ABD Doları'nın petrol stoklarındaki düşüşü ve Kanada'dan Nirjerya'ya petrol arzındaki aksamaları gölgede bırakmasıyla, haftalık kazancını azalttı.

Petrol vadeli kontratların New York'ta yüzde 2.8 kadar azalarak varil başına 50 doların altına geriledi. Dolar yükselişini ikinci güne taşıyarak emtianın yatırımcılar için cazibesini azalttı. ABD petrol stokları, geçtiğimiz hafta 3.23 milyon varil azalarak iki ayın düşüğüne geriledi. Yetkililerin Çarşamba günkü açıklamasına göre stoklar, ardı ardına üçüncü haftalık düşüşünü kaydetmiş oldu. Kanada'daki orman yangınları petrol üretimini azalttı ve tahminler kaybedilen miktarın günlük bir milyon varilin altında olduğu yönünde.

Petrol, küresel arz fazlasının söz konusu aksamalar ve ABD üretimindeki düşüşün etkisiyle azalamasıyla, Şubat ayında görülen 12 ayın düşüğünden yüzde 90'ın üzerinde yükseliş kaydetti. ABD petrol üretimi, sınırsız üretim politikası benimseyen OPEC'in baskısı altında bulunuyor.

Global Risk Management Ltd. analisti Michael Poulsen bir raporda, “Petrol ralliye ara veriyor. ABD stoklarında geçtiğimiz haftalarda görülen ardı ardına azalmalar fiyatları destekliyor. Yine de stokların hala 80 yılın zirvesinde olduğunu akıllarda bulundurmakta fayda var. Bugün 'bekle ve gör' günü gibi görünüyor” dedi.

Wolfe Research LLC enerji analisti olan Paul Sankey, Bloomberg radyosuna, "Dünya petrolünün yüzde 90'ı doların hakimiyetinde." dedi ve "Kanada üretiminin yakın bir zamanda yeniden başlayacağını düşünüyoruz." diye konuştu.

Temmuz vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında saat 13:35 itibariyle 1.34 dolar ya da yüzde 2.7 azalarak varil başına 49.22 dolardan işlem gördü. Kontrat, bu hafta yüzde 1.2 yukarıda seyrederken, toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 6.8 altındaydı.

(21:35'te güncellendi)