Advertisement

(23:10'da güncellendi) 

Haftanın sona ermesine yakın, endişelerin küresel piyasalar üzerinde baskı oluşturmasıyla hisse senetleri bir ayın en sert iki günlük kaybına yöneldi ve tahvil faizleri, yatırımcıların bu ay gerçekleşebilecek öenmli olayların olumsuz etkilerden korunmak istemesiyle rekor düşük seviyelere geriledi.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi dördüncü haftalık kazançlarını azalttı. Tahviller yükselerek, gelecek haftaki Fed toplantısı ve ay sonuna doğru gidilecek İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkışının oylanacağı Brexit referandumu öncesi, Japonya'dan Almanya'ya faizleri tüm zamanların düşüğüne taşıdı. Yatırım yapılabilir seviyedeki euro cinsinden özel sektör tahvillerinin faizleri de, Avrupa Merkez Bankası (AMB) alımları ardından rekor düşük seviyelere yakın seyretti. Petrol, emtiadaki kayıplara öncülük etti.

ABD hisselerini bu hafta 10 yılın zirvesine taşıyan iyimserlik, Fed ve Japonya Merkez Bankası (BOJ) toplantıları, Brexit oylaması öncesi zirveye tırmanmış olabilir. Politika yapıcılar ekonomilerini desteklemek için atılacak adımları attılar; faizleri düşürerek bankaların kar beklentilerini olumsuz etkilediler. Avrupa hisse senetleri AMB'nin kurumsal tahvil alım programı Çarşamba günü başladığından bu yana hergün düşüş kaydetti.

İsviçre'nin Lucerne kentinde Luzerner Kantonalbank AG traderı Benno Galliker, “Bu kadar fazla şey varken kimse piyasada kalmak istemiyor: Fed, BOJ, Brexit. Bu piyasaya herkes kızmış gibi görünüyor. Gerçektende yukarı gidebilirmişiz gibi görünüyordu ama Avrupa'da herşey çöküyor gibi” dedi.

MSCI Dünya Endeksi, 8 Haziran'da altı ayın zirvesine ulaştıktan sonra, New York'ta saat 13:59 itibariyle yüzde 1.5 gerileyerek, 8 Şubat'tan beri en sert düşüşüne yöneldi. S&P 500 ise yüzde 0.9 gerileyerek, üç haftanın en büyük düşüşünü kaydetti. Bankacılık ve enerji şirketleri kayıplara öncülük etti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, geçtiğimiz iki hafta boyunca zorlanırken, bugün yüzde 2.4 düştü. Endeks, Mayıs ayı başından bu yana ilk kez ardı ardına üçüncü günlük düşüşünü gerçekleştirdi. 14'ü hariç 600 şirketin tamamı düşüş kaydederken, bankalar ve sigorta şirketleri düşüşe öncülük etti. 

Hong Kong Hang Seng China Enterprises Endeksi, yüzde 2.2 geri çekildi. Yerel bir tatilin ardından evam eden işlemlerde finans şirketleri, düşüşlere öncülük etti. Çin anakara piyasaları Pazartesi günü işlemlere devam edecek ve haftanın ilk işlem gününde, dünyanın ikinci büyük ekonomisinde sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri açıklanacak. Gelecek hafta MSCI Inc., Çin'de işlem gören A hisselerinin uluslararası endekslere dahil edilip edilmeyeceğine ilişkin kararını açıklayacak.

Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 1 düşerek, 24 Mart'tan beri ilk iki günlük düşüşünü kaydetti. Endeks, iki yılı aşkın sürenin en uzun rallisinde beşinci haftalık kazancını kaydetti.

Batı Teksas petrolü, yüzde 3 düşerek varil başına 49.07 dolara geriledi ve beş haftadaki dördüncü haftalık kazancını azalttı. ABD stokları geçtiğimiz hafta 3.23 milyon varil düşerek iki ayın düşüğüne geriledi.

Spot altın kayıplarını silerek, yüzde 0.4 yükseldi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0.6 yükselerek kazancını ikinci güne taşıdı. Sterlin, son anketin yüzde 55'lik kısmın Avrupa Birliği'nden ayrılma taraftarı olduğunu göstermesinin ardından, dolar karşısında yüzde 1.9 düştü.

(23:10'da güncellendi)