Advertisement

Sterlin'de fiyat dalgalanmalarına ilişkin beklentiler, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) olası çıkışının yatırımcı kaygılarını artırmasıyla, yükselişini altıncı haftaya taşıyarak yedi yılın zirvesine tırmandı.

Sterlin, İngiltere'de gidilecek 23 Haziran Brexit referandumu öncesi, dolar karşısında ikinci haftalık kaybına yöneldi. İngiltere parası, anketlerin birlikten çıkışı işaret etmesi ardından Pazartesi günü yüzde 1.1 değer kaybetmişti. Salı günü ise hatalı bir işlem nedeniyle kayıpları durdurmak için otomotik emirlerin devreye girdiği yönündeki spekülasyonun etkisiyle yüzde 1.5 yükselmişti.

Breixt riski, önemli merkez bankalarının -Fed'in durumunda olduğu gibi erken sıkılaştırmaya gitmemek için ya da Averupa Merkez Bankası (AMB) durumunda olduğu gibi daha sonra lazım olabilecek teşviği korumak için- politika değişikliklerini ertelemelerine neden olabilir. Fed Başkanı Janet Yellen bu hafta Brexit'in önemli ekonomik yansımaları olabileceğini belirtmişti. Yellen'ın endişeleri, Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı Raghuram Rajan'ın da dahil olduğu bir grup mevkidaşı tarafından da paylaşılıyor.