Advertisement

Avustralya Doları dahil yüksek faiz ödeyen para birimleri, Fed'in yakın bir zamanda faiz artırımına gitmesi ihtmalinin azalmasıyla, haftalık kazancına yöneldi.

Avustrlaya, Yeni Zelanda ve Kanada Dolarlarının tamamı ABD Doları karşısında, 3 Haziran'dan bu yana değer kazandı. Dolar göstergesi, Fed Başkanı Janet Yellen'ın faizlerin muhtemelen zamanla kademeli olarak artacağını belirtmesi sonrasında, ardı ardına ikinci haftalık kaybına hazırlanıyor. Fed fonlama oranı vadeli kontratları, merkez bankasının 15 Haziran toplantısında faiz artırımına gitmesine yüzde 0 ihtimal veriyor. Geçtiğimiz hafta sonunda yüzde 27 olan Temmuz ayı faiz artırımı ihtimali ise yüzde 18'de bulunuyor.

Avustralya Doları, Cuma günü Tokyo saatiyle 09:42'de yüzde 0.2 düşerek 74.14 ABD centinden işlem gördü. Bu hafta yüzde 0.6 değer kazanan Avustralya Doları, Avustralya Merkez Bankası'nın (RBA) faizleri yüzde 1.75 seviyesinde sabit bırakmasıyla, bir ayın zirvesine ulaştı. Bu hafta yüzde 2.1 yükelen Yeni Zelanda parası ise ABD Doları karşısında 71.05 ABD centinden işlem gördü. Yeni Zelanda Doları, merkez bankasının faizleri yüzde 2.25'te tutacağı yönündeki beklentiyle, Perşembe günü bir yılın zirvesine ulaştı.

New York'ta Sumitomo Mitsui Trust Bank Ltd. küresel piyasalar başkan yardımcısı Yasuhiro Kaizaki, “Trend, dolar zayıflarken yüksek faiz ödemesi olan para birimleri için yukarı yönlü olmaya devam edebilir” dedi.

Kanada Doları, bu hafta yüzde 1.6 değer kazanarak 1.2736 seviyesinden işlem gördü. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, 3 Haziran'dan bu yana yüzde 0.3 düşerek geçtiğimiz haftaki yüzde 1.6'lık kayıbını genişletti.