Advertisement

Küresel ekonomik görünümdeki zayıflamanın güvenli liman olarak görülen varlıklara yönelik talebi artırmasıyla, 2016 yılında yaşanmakta olan devlet tahvillerine yönelim eğilimi gerileme göstermiyor.

10 yıl vadeli Almanya devlet tahvilleri kazançlarını üçüncü haftaya taşımaya yönelirken, bu tahvillerin getirisi 0'a yaklaştı. Öte yandan, benzer vadeye sahip Japonya ve İsviçre tahvillerinin halihazırda zaten negatif bölgede bulunan getirileri yeni rekor düşük seviyelere doğru ilerledi. Hazine tahvillerine yönelik talep, gelişmekte olan ülkeler genelinde satış dalgasının yaşandığı Şubat ayından bu yana tahvil getirilerini rekor düşük seviyelerde tuttu. Yatırım yapılabilir kredi notuna sahip tahvillerden oluşan küresel endeks, Aralık sonundan bu yana yüzde 4.6 değer kazanarak, Bank of America Corp. verilerine göre 1997'den bu yana en iyi yıl başlangıcını gerçekleştirdi.

Tahviller, 6 yılın en kötü ABD tarım dışı istihdam verisinin Fed'in önümüzdeki bir kaç ayda faiz artıracağına yönelik beklentilere zarar vermesiyle, geçtiğimiz hafta Cuma günü verinin açıklanmasından bu yana ralli yaptı. Aynı zamanda, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkıp çıkmama kararını vereceği referandumda oylar birbirine çok yakın seyrediyor. Milyarder yatırımcı George Soros, büyük piyasa dalgalanmalarıyla karşı karşıya kalınabileceği yönünde endişeli.

Frankfurt'ta SEB AB kıdemli faiz stratejisti Marius Daheim, "Mevcut ortam temelde düşük getirileri destekliyor, ve görünürde yani en azından kısa vadede bir şey yok, bu trendin terse dönmesini tetikleyebilir. İstihdam raporu ABD tahvili piyasasını yönlendiren bir unsurdu ve diğer piyasaları da destekledi. Euro bölgesine bakarsanız, Brexit riskinin son dönemde arttığı görülüyor. Bu durum da ilave güvenli liman talebi akışları yaratıyor" yorumunda bulundu.