Advertisement

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bu sabah yayınlanan ve Türkiye ekonomisinin 2016 yılının birinci çeyreğinde yüzde 4,8 büyüdüğünü gösteren 2016 yılı ilk çeyrek büyüme verisi üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Zeybekci, Türkiye ekonomisinin hızlı büyüme kaydederken aynı zamanda cari açıkta da daralma gösterebildiğini işaret ederken, "Önümüzdeki dönemde uygulayacağımız ihracatı sürekli ve istikrarlı bir şekilde artıracak, gereksiz ithalatı ise önleyecek tedbirlerle net ihracatın büyümeye pozitif katkı vermesini sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

Zeybekci, "Orta Vadeli Program’da 2016 yılsonu öngörüsü olarak yer alan %4,5’in üzerinde olan bu oran, Türkiye’nin son 14 yıldır geçirmekte olduğu dönüşümün ne kadar sağlam bir ekonomik temele sahip olduğuna işaret etmektedir. Bu başarı; Hükümetimizin kararlılıkla uyguladığı reformlarla, makroekonomik hedeflerimiz doğrultusunda oluşturduğumuz politikalarla ve hiç şüphesiz dünyanın dört bir yanına açılmaktan hiçbir zaman imtina etmeyen cesur ihracatçılarımızın, sanayicilerimizin ve müteşebbislerimizin alın terleriyle tescillenmiştir" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ekonomik büyüme performansının diğer gelişmekte olan ülkelerden olumlu yönde ayrıştığını belirtken Zeybekci, "Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin ciddi sorunlar yaşadığı 2015 yılının ardından 2016 yılının ilk çeyreğinde de dünya genelinde benzer sorunlar devam etmektedir. Küresel ticaretin daraldığı, yatırım iştahının azaldığı ve sermaye piyasalarında çalkantıların olduğu bir dönemde elde ettiğimiz bu büyüme oranı, ülkemizi diğer ülkelerden olumlu yönde ayrıştırmıştır" yorumunda bulundu.