Advertisement

Wall Street ekonomistleri, Fed'in bu yıl iki faiz artırımına gideceği fikrine traderlardan daha çok meyilli ancak, ilk faiz artırımının ne zaman yapılacağı konusunda emin değiller.

Bloomberg News'in anketine katılan 43 ekonomistin medyan tahmini, gösterge federal fon oran hedefinin üst sınırının bu yıl sonunda yüzde 1'e ulaşacağı yönünde ve bu da iki çeyrek puanlık faiz artırımını ifade ediyor. Ancak ekonomistler, bir sonraki faiz artırımının hangi toplantında yapılacağı konusunda emin değil. Katılımcılar, Haziran toplantısı için faiz artırım olasılığını yüzde 6, Temmuz için yüzde 30 ve Eylül için yüzde 28 olarak gördü. Bu da vadeli işlemcilerin bu yıl için bir faiz artırımının daha olası olduğu yönündeki görüşleriyle çelişiyor.

Faiz görünümü ve zamanlamasının arasındaki gerilim, ABD ekonomisine dair dalgalı veriler ve merkez bankasının son gelen rakamlar sebebiyle dilinin değişmesiyle, Fed'in politikasının tahmininin ne kadar zor olduğunu gösteriyor.

NP Paribas ABD kıdemli ekonomisti Laura Rosner, "Politika hala veri dayanaklı olmaya devam ediyor." dedi ve "Finansal piyasa katılımcıları için Fed'in şu andakinden daha iyi bir öngörüsünün olmaması moral bozucu." diye konuştu.

Geçtiğimiz ay yayımlanan Nisan ayındaki toplantının tutanakları; 14-15 Haziran'daki toplantıda faiz artırımının, tutarlı büyüme ve istihdam piyasasındaki koşulların güçlenmeye devam etmesiyle mümkün olabileceğini işaret etmişti.