Advertisement

Altın, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmayı oylayacağı referanduma ilişkin belirsizliğin etkisi ve traderların Fed'in bu haftakşi toplantısında faiz artırımına yüzde 0 ihtimal vermesiyle, üç haftadan fazla bir sürenin zirvesine yakın seyrediyor.

Bloomberg tarafınan derlenen verilere göre spot piyasada işlem gören altın, 18 Mayıs'tan bu beri en yüksek olan 1,278.50 seviyesini görmesinin ardından Singapur saatiyle 09:17'de onz başına 1,273.29 dolardan işlem gördü.

Altın, piyasada daha fazla çalkantı olabielceğine ilişkin endişelerden destek buluyor. Fazi ödemesi bulunmayan değerli metal, Haziran ayı toplantısında gidilebilecek Fed faiz artırımına ilişkin beklentilerin azalmasıyla birlikte 2016 yılında yüzde 20 değer kazandı. Capital Economics Ltd.'nin Cuma günkü raporuna göre altın, Brexit'in gerçekleşmesi durumunda onz başına 1,400 dolara kadar tırmanabilir.

Sydney'de Fat Prophets analisti David Lennox, “Yatırımcılar İngiltere'nin AB'den çıkışına ilişkin endişeler taşıyordu. Şimdi bizde yaklaşan oylamaya dair kaygı duyuyoruz. Tük bunlar altında 1,300 dolara doğru bir yükselişi işaret ediyor” dedi.