Advertisement

Yen, iki haftadan az bir süre kalan Brexit referandumu, ABD ve Japonya'daki merkez bankası toplantılarının getirdiği tedirginliğin, en güvenilir varlıklara olan talebi artırmasıyla ralli yaptı ve Ekim 2014'ten beri en güçlü seviyesine yaklaştı.

Japonya para birimi, küresel hisse senetlerindeki satışların etkisiyle tüm önemli para birimleri karşısında yükseldi. İngiltere'de ICM'in yaptığı iki anketin sonuçları da yüzde 5 puanla "ayrıl" seçeneğinin önde olduğunu gösterdi. Fed ve Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) toplantıları bu hafta yapılacak ve Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin çoğu iki bankanın da yeni bir adım atmayacağı tahmininde bulundu.

Çin'deki talebin zayıflığı ile Avrupa Birliği'nin geleceğine kürel büyüme riskleri, Japonya para birimini bu yıl yüzde 13 güçlendirdi. Yen'deki yükseliş, BOJ'nin zayıf yen ile tüketici fiyatlarını yükseltme ve ekonomik büyüme sağlama planlarını zora sokuyor ve bu yıl için ilave parasal gevşeme endişelerini artırıyor.

Yen, New York'ta dolar karşısında yüzde 0.7 yükselerek 106.23 seviyesine geldi ve geçtiğimiz ay ise 105.55 ile Ekim 2014'ten beri en güçlü seviyesindeydi. Japonya para birimi, euro karşısında yüzde 0.4 değer kazanarak 119.91 seviyesine geldi ve kazançlarını beşinci güne taşıdı. Bloomberg anketine katılan ekonomistler, yıl sonuna kadar yenin dolar karşısında zayıflayarak 114 seviyesine gelmesini öngörüyor.