Advertisement

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmayı oylayacağı 23 Haziran referandumundan çıkan sonuç ne yönde olursa olsun, 24 Haziran Sterlin için en önemli günlerden biri olacak.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlere göre referandumun gerçekleştirileceği 23 Haziran'ın ertesi gününde sterlin, ya 30 yılın en düşük seviyesine gerileyecek ya da yılın en yüksek seviyesine tırmanacak. Çoğu ekonomist Brexit'in gerçekleşmesi durumunda sterlinin doolar karşısında 1.35'in altına gerileyeceğini düşünürken, mevcut durumun değişmemesi haline ilişkin medyan tahminlerine göre sterlin/dolar paritesi 1.50 seviyesini aşacak.

Londra'da JPMorgan Asset Management küresel piyaslar stratejisti Michael Bell, “Brexit oyu Döviz piyasaları için şüphesiz, finansal krizler dışında sıradışı şekilde şok edici olacak. Böyle bir durumda sterlin çok sert düşer” dedi.

Bloomberg anketinden çıkan medyan tahminine göre sterlin, birlikte çıkış yönünde sonçlanması durumunda, oylamadan bir günde sonra dolar karşısında 1.30 ile 1.35 seviyeleri arasında işlem görebilir. Tersi bir senaryoda ise sterlin, tahminlere göre dolar karşısında 1.45 ile 1.50 seviyeleri arasına tırmanacak.

Sterlin, TSİ 10:10'de dolar karşısında yüde 0.50 değer kaybederek 1.1484 seviyesinden alıcı buldu.