Advertisement

Marketwatch'in derlediği habere göre ABD'de hayalkırıklığı yaratan tarım dışı istihdam verisinin ardından Fed yetkililerinin faizleri yıl sonunda hangi seviyede gördüğünü gösteren 'dot plot' çalışması, üyelerin beklentilerini anlamak açısından en iyi gösterge olabilir.

Fed'in bu haftaki faiz kararının yanı sıra 17 Fed üyesinin faiz tahminlerine yer verilen dot plot açıklanacak. Merkez Bankası'nın faizleri değiştirmeyerek %0.25 ile %0.5 aralığında bırakması bekleniyor. Nisan'daki toplantıdan bu yana bazı Fed üyeleri ekonominin iyi durumda olması nedeniyle Haziran'da faiz artışını destekleme eğiliminde. Ancak Mayıs'ta tarım dışı istihdamın sadece 38 bin artması ekonominin gidişatına dair belirsizlik ve kafa karışıklığına yol açtı.

- "Bu yıl için faiz beklentisi değişmeyecek"

Ekonomistler Fed üyelerinin 2016 yılı için 2 faiz artış beklentisinde değişiklik beklemiyor.

Morgan Stanley şef ekonomisti Ellen Zentner'e göre Fed bu yıl için 2 faiz artışı tahminine bağlı kalacak ancak 2017 ve 2018 beklentilerini indirecek.

Deutsche Bank ABD şef ekonomisti Joseph LaVorgna'ya göre 2016 ve 2017 beklentileri değişmeyecek ve böylece veriler elverdikçe önümüzdeki aylarda faiz artırım opsiyonu sürecek. TD Economics makro strateji müdürü David Tulk ise Fed yetkililerinin, piyasanın çok güvercin bulduğu Mart toplantısındaki gibi bir söylemden kaçınacağını belirtti.

Fed'in faiz kararı Çarşamba akşamı açıklanacak.