Advertisement

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, İngiltere'nin Avrupa Birliği'ni (AB) terketmesine ilişkin referandumda, AB'yi terketme taraftarlarının anketlerde ivme kazanması karşısında, AB'de kalma taraftarı şirketlerin endişeleri hakkında konuşmaktan kaçınmama çağrısında bulundu.

Pazartesi günü Liverpool'da Bloomberg Television'da katıldığı röportajda konuşan Osborne, "Endişeleri olan insanlar ya da şirketler veya İngiltere'nin AB'den çıkması konusunda endişeli olan yatırımcılar düşündüklerini açıkça söylemeli, şirketler için Brexit tartışmasına dahil olmaktan kaçınma zamanı değil" ifadelerini kullandı.

Osborne'nin çağrısı, İşçi Partisi'nden eski Başbakan Gordon Brown'un, muhalefetteki İşçi Partisi'nin İngiltere'yi AB'de tutma yönünde kampanyasını yeniden başlatmasının öncesinde geldi. Osborne'nin üyesi olduğu Muhafazakar Parti referandum konusunda ikiye bölünmüş durumda bulunurken, "Kalma" taraftarları, bıçak sırtındaki oylamada, İşçi Partisi'nin kararsızları ikna etmesini umuyor.

Brexit'in gerçekleşmesi durumunda Maliye Bakanı olarak kalıp kalmayacağı sorulan Osborne, "Daha yapacak oldukça fazla şey" olduğunu ifade ederek, "Bu benim görevim hakkında bir konu değil, sonuçta bu ülkenin ekonomik geleceğiyle ilgili bir konu" dedi.