Advertisement

Altın, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasının oylanacağı referanduma ilişkin endişelerin giderek artmasıyla, bu hafta ABD ve Japonya merkez bankaları tarafından açıklanacak para politikası kararları öncesi, yaklaşık dört haftanın en yüksek seviyesinden işlem gördü.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre spot piyasada işlem gören altın, Singapur saatiyle 11:06'da onz başına 1,281.34 dolar seviyesinden işlem gördü. Değerli metal Pazartesi günü 16 Mayıs'tan beri en yüksek güniçi seviye olan 1,287.31'i gördü. Altın, 2016 yılında yüzde 21 artıda bulunuyor.

İngiltere'nin AB'den ayrılma yolunda olması, dört anketinde ayrılık yanlılarının birlik taraftarlarından önde olduğunu işaretetmesiyle, güvenli varlık olarak altının cazibesini artırıyor. Fed tarafından Çarşamba günü açıklanacak para politikası kararlarına ilişkin faiz artırımı beklentisinin yüzde 0 olmasıyla birlikte yatırımcı dikkatleri, gelecek faiz artırımları için ABD merkez bankasından gelebilecek ipuçları üzerinde olacak. Japonya Merkez Bankası (BOJ) ise Perşembe günü politka kararını yeniden değerlendirecek.

Bombay'da Kotak Commodity Services Ltd. analisti Madhavi Mehta, “Finansal piyasalar, sert volatiliteye neden olabilecek büyük olaylar öncesinde riskten kaçış durumundalar. Resmin tamamına bakılırsa merkez bankasından gelecek hamle finansal piyasalarda gelecek akımları belirleyecek. O zamana kadar altın güvenli varlık alımlarından faydalanacak” dedi.