Advertisement

ABD'nin Orlando kentinde düzenlenen ve 49 kişinin ölümüne yol açan saldırıya tepki gösteren başkan adaylarından Hillary Clinton, ABD başkanı seçilmesi halinde bireysel eylemlerde bulunabilecek bu tür "yalnız kurt" saldırılarını en önemli öncelikleri arasına alacağını belirterek, ulusal birlik çağrısı yaptı. Donald Trump ise bir kez daha Müslümanların ülkeye girişinin engellenmesi gerektiğini söyledi.

Demokrat Parti'nin olası başkan adayı Clinton, Cleveland kentinde yaptığı konuşmada, Orlando'daki gece kulübünde hafta sonunda düzenlenen saldırıya değindi.

"Orlando saldırganı ölmüş olabilir ancak onun beynini zehirleyen virüs hala hayatta" diyen Clinton, terör örgütü DAEŞ'e yönelik Irak ve Suriye'de düzenlenen hava saldırılarının da artırılması çağrısında bulundu. Clinton, ayrıca Donald Trump'ın Müslüman karşıtı açıklamalarına atıfta bulunarak, şunları söyledi:

"Kışkırtıcı Müslüman karşıtı söylem ve Müslüman Amerikalıların ailelerinin ve dostlarının, milyonlarca Müslüman iş adamının, turistin ülkemize girişini yasaklama tehdidi, özgürlük isteyen ve terörden nefret eden Müslümanları kırmaktadır. Sadece inançları nedeniyle Amerikalı dostlarımızı özel gözlem altında tutma tehdidi de aynı şekilde onları kırmaktadır. Paris ve San Bernardino saldırıları sonrasında Amerikalı Müslümanlara ve camilere yönelik nefret suçlarının üçe katlanmış olması da tesadüf değildir. Bu yanlış ve tehlikelidir. Bu teröristlerin ekmeklerine yağ sürmektir."

"TRUMP'IN SÖYLEMLERİ ÜLKEMİZ İÇİN ÇOK TEHLİKELİ"

Clinton, "Ben bir dinin tamamını öcü gibi gösterip savaş açmayacağım çünkü tehdidi yenmemiz için yürüttüğümüz çabalar açısından bu çok tehlikeli. Bu DAEŞ'in işine yarıyor. Bence Donald Trump'ın söylemleri ülkemiz için çok tehlikeli." ifadesini kullandı.

TRUMP YİNE AYNI

Hillary Clinton'ın rakibi ve Cumhuriyetçi Parti'nin olası başkan adayı Donald Trump ise Müslümanların ABD'ye girişine yasak getirilmesine yönelik açıklamalarını tekrarladı.

Trump, New Hampshire'da destekçilerine yaptığı konuşmada, Orlando'daki saldırıyı düzenleyen New York doğumlu Omar Mateen'in ailesinin Afganistan'dan gelerek ABD'ye yerleştiğini hatırlattı ve şunları söyledi:

"Katilin Amerika'da olmasının tek sebebi bizim ailesinin buraya gelmesine izin vermiş olmamız. Bu tartışmamız gereken bir gerçek. Ülkemize kimin geldiğini bilmemizi engelleyen işlevsiz bir göçmenlik sistemimiz var. Bu sistem vatandaşlarımızı düzgünce korumamıza izin vermiyor. Yetersiz bir yönetimimiz var. Ben başkan seçilirsem bu değişecek."