Advertisement

Almanya 10 yıl vadeli devlet tahvilinin faizi, küresel ekonomik görünümün zayıflamasıyla güvenli varlıklara talep artarken, tarihte ilk kez sıfırın altına geriledi. Almanya 10 yıllık tahvilinin faizi yüzde -0.001 seviyesini gördü.

Almanya gibi Japonya ve İsviçre gibi ülkelerin 10 yıl ve daha uzun vadeli tahvillerinin faizleri de sıfırın altında bulunuyor. Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) negatif politika faizi ve varlık alımlarıyla yön bulan tahvil faizlerindeki gerileme, 3 Haziran'da açıklanan 6 yılın en kötü ABD istihdam verisinin ardından hızlandı. İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmayı oylayacağı referandumda kararın bıçak sırtında olduğunun anlaşılması da tahvil faizlerindeki gerilemeye hız kattı.

Frankfurt'ta SEB AB kıdemli faiz stratejisti Marius Daheim, "Ortam temel olarak düşük getirileri destekleyici, ve görünürde, en azından kısa vadede trandin terse dönmesini tetikleyecek hiç bir şey yok" dedi.

Almanya 10 yıl vadeli gösterge tahvilinin getirisi TSİ 10:19'da 2 baz puan gerileyerek yüzde 0.003'e düştü. Bunun öncesinde, Almaya 10 yıllıklarının getirisi yüzde -0.001'e dokunarak, Bloomberg'in veri toplamaya başladığı 1989'dan bu yana en düşük seviyeyi görmüş oldu.