Advertisement

Küresel tahvil piyasası volatilitesi yükselerek, yatırımcıların İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasının oylanacağı referanduma ilişkin endişelerle görece güvenli olan sabit getirili varlıklara yönelmesi ardından üç ayın zirvesine tırmandı.

İngilterehazine tahvilleri geçtiğimiz ay yüzde 2.2 yükselerek Bloomberg tarafından takip edilen 26 tahvil piyasası içinde en güçlü yükselişi kaydetti. Japonya ve Avustralya tahvil faizleri Salı günü tüm zamanların düşüğüne gerileyerek küresel tahvillerin rekor düzeydeki kazançlarını genişletti.

Üç farklı şirket tarafından yapılan dört anket, İngiltere'de AB'den ayrılık yanlılarının birlikte kalma taraftarlarından fazla sayıda olduğunu işaret etti. ABD ve Japonya merkez bankalarının bu hafta toplanacak olmasına karşın piyasaların ana gündemini Breixt oylaması oluşturuyor. Bloomberg Küresel Gelişmiş Piyasalar Tahvil Endeksi'nin faizi, Pazartesi günü rekor düşük olan yüzde 0.58'e geriledi.

Seul'de Güney Kore Devlet Çalışanları Emeklilik Hizmetleri yurtdışı yatırımlar birim yöneticisi Kim Youngsung, “Büyük olay Brexit oylaması olacak. Brexit gerçekleşmesi yüksek bir ihtimal. Böyle bir durumda tahvil fiyatları tekrar yükselir” dedi.

ABD tahvillerindeki fiyat dalgalanmalarını ölçen Bank of America Corp. MOVE Endeksi, 11 Mart'tan bu yana en yüksek olan 79.57 seviyesine tırmandı.