Advertisement

Türk turizm sektörü zorlu ve sancılı bir sınavdan geçiyor. Geçen yıldan beri alarm veren sektör bu yıl can çekişmeye başladı.

Hükümet ve sektör temsilcileri var güçleriyle bu zorlu sınavı aşmaya çalışıyor; teşvik paketleri açıklıyor, hibeleri artırıyor, bayram tatilini 9 güne çıkarıyor, ama istenen sonuç bir türlü elde edilemiyor. Veriler de bu olumsuz gidişatı doğrular nitelikte.

İKİ KAYBEDEN: TÜRKİYE VE MISIR

Turizmdatabank’ın derlediği turizm verilerine göre, ilk dört ayda Türkiye'ye gelen turist sayısı Yüzde 16,52 daralarak 6 milyon 967 bin'den 5 milyon 800 bine indi. Otellerde doluluk oranı yarı yarıya düştü. Tesisler boş, esnaf kepenk kapatıyor. Kısacası herkes zorda.

Ancak kaybeden sadece Türkiye değil! Kuzey Afrika'nın incisi Mısır da bu olumsuz gidişattan payını alıyor. Sina Yarımadası'na düşen Rus uçağı, ardından Rusya'nın bu ülkeye uçuş yasağı, siyasi istikrasızlık ve belirsizlikler ülkenin turizmine büyük darbe vurdu. Mısır turizmi Ocak-Nisan döneminde yüzde 49’luk daralma yaşadı ve turist sayısı 4 milyondan 2 milyona geriledi.PEKİ, TÜRKİYE'NİN VE MISIR'IN TURİZM PASTASINDAKİ KAYBI KİME YARADI?

Türkiye ve Mısır turizmi can çekişirken, İspanya ve Yunanistan turizmde altın yılını yaşıyor. Sektör temsilcileri Türkiye'nin Pazar payını Yunanistan ve İspanya'ya kaptırdığını söylüyor.

Turizmde Türkiye'nin en büyük rakibi İspanya'ya gelen turist sayısı ilk 4 ayda 18 milyonu aştı, yani Türkiye'nin 3 katı. 2015'te toplam 68 milyon turist sayısına ulaşan ülke bu yıl 75 milyon turisti hedefliyor. Avrupalı tur operatörleri oda bulmakta zorluk çekiyor, İspanya turizminin bu yıl rekor kırmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Akdeniz çanağında bir başka dikkat çekici ülke ise Yunanistan. Özellikle Türkiye'ye gelmekten vazgeçen Rus turistler rotayı Yunanistan'a çevirmiş durumda. Ocak-Nisan döneminde Yunanistan'a giden turist sayısı yüzde 6,5 artışla 2,5 milyona ulaştı. 11 milyonluk Yunanistan geçen yıl nüfusunun iki katı kadar (23 milyon) turist ağırladı.

Geçtiğimiz yıllarda ekonomik krizle boğuşan Yunanistan ve İspanya’ya bakarak, “Acaba onlardan kaçan turisti biz çekebilir miyiz” hesapları yaparken, bu darboğazı yaşamak biraz ironik değil mi?


ARTÇI ŞOKLAR GELİR Mİ?

Turizm sektörüne salt gezme, tozma gözüyle bakılmamalı. Doğrudan ve dolaylı yeme, içme, ulaşım, ticaret gibi birçok sektörü etkiliyor. Hem cari açığın finansmanında önemli bir kalem, hem de istihdama büyük katkı sağlıyor. Toplam üretim ve gelir içindeki payı hiç de azımsanacak gibi değil. Turizm gelirlerinin GSYH içindeki payı, 2014'te yüzde 4,3 iken 2015'te ise yüzde 6,2 ye çıkmıştı.

Uzmanlar bu yıl turizm gelirlerinin azalmasıyla sektörün büyümeye katkısının sınırı olacağını belirtiyor. Umarız, en kısa zamanda sektör girdiği bu darboğazdan kurtulur ve eski güneşli, parlak günlerine kavuşur.

Canan Özdan