Advertisement

Avrupa hisse senetleri, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkacağına yönelik beklentilerin artması ve yatırımcıların merkez bankası toplantılarını beklemesiyle, yaklaşık dört ayın düşüğüne geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra'da saat 04:32 itibariyle yüzde 1.9 düştü. Endeks, İngiltere'nin en çok satan gazetesinin Brexit'e arka çıkmasından ve beş anket sonucunun "Ayrıl" oylarının önde olduğunu göstermesinden beri, en kıötü beş günlük düşüşünü kaydetti. Pound düşerken, Almanya'nın 10 yıllık tahvil faizleri tarihinde ilk defa sıfırın altına geriledi.

Euro bölgesi hisse senedi volatilitesi ölçütü, yatırımcıların Fed ve Japonya Merkez Bankası kararlarına hazırlanmasıyla, yüzde 12 yükselerek beş günlük kazancını yüzde 64'e çıkardı. Stoxx 600'deki 19 sektör grubunun tamamı düşerken, madencilik ve enerji hisse senetleri en büyük kayıpları gerçekleştirdi.

Bonn, Almanya'da Deutsche Postbank AG stratejisti Heinz-Gerd Sonnenschein, "Brexit çözülmemiş konulardan sadece bir tanesi." dedi ve "BOJ'nin, İngiltere Merkez Bankası'nın, Fed'in kararları, Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımının ve şirket gelirlerinin hakkında birçok soru işareti var. " diye görüş bildirdi.