Advertisement

Yuan, yavaşlayan ekonomiye dair işaretleri ve sermaye çıkışının hızlanabileceği endişeleriyle, beş yılın düşüğüne geriledi.

Çin para birimi, dolar karşısında Şanghay'daki kapanışta yüzde 0.19 düşerek 6.5966 seviyesine geriledi. Bu, yuanın Şubat 2011'den beri en düşük seviyesi olurken, geçtiğimiz aydaki kayıplarını da yüzde 1'e genişletti. Yuanın kayıpları, Ağustos ve Ocak aylarında piyasaları süpüren volatiliteyi ateşlemekte başarısız olurken, Goldman Sachs Group Inc. stratejistleri 2 Haziran'da, para birimi üzerindeki görüşlerini doğrudan negatife çevirerek, sermaye çıkışlarının hızlanmasında yenilenen risklerin olduğunu söyledi.

Yavaşlayan ekonomi, sermaye çıkışı endişeleri yuanın değerini düşürüyor

Goldman Sachs stratejistleri, "Politika yapıcıların planları dahilinde olmadığını açıklamasına rağmen, piyasaların yeniden bir defalık devalüasyona ihtiyaç duyulduğu konusunda spekülasyon yapacağını düşünüyoruz." diye belirtti.

Çin'in Döviz rezervleri geçtiğimiz ay dolardaki ralli sebebiyle 2011'in sonlarından beri en düşük seviyesine gerilemişti. Bu yıl rezervler genel olarak istikrarlı olurken, Mayıs'ta, 2014 Haziran'daki yaklaşık 4 trilyon dolarlık zirvesinden düşüşünü yüzde 20'ye genişletti.