Advertisement

AB Bakanı Ömer Çelik, AB’nin gelecek dönem başkanı olacak Slovakya’nın başkenti Bratislava’daki büyükelçilik rezidansında Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Çelik, 33. faslın varılan mutabakat çerçevesinde, 30 Haziran’da açılacağını ifade etti. Çelik, “Türkiye ile vize serbestisinin gerçekleşmemesi için herhangi bir engel olduğunu düşünmüyoruz. Tartışmalı olan bir-iki kriter üzerinde de önümüzdeki dönemde çalışmalar yapabiliriz. Mesele ifade hürriyeti, temel haklar ve benzeri konular ise, bu konuları Slovakya dönem başkanlığı içinde açıp karşılıklı verimli tartışmalar gerçekleştirebiliriz” sözlerini kullandı.

Bakan Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’e gönderdiği mektupla ilgili, “Cumhurbaşkanı’mız bu büyük ilişkiye bu olay çerçevesinde zarar uğratılmaması gerektiğini, karşılıklı askeri komisyon, teknik komisyon olarak bu olayın araştırılmasına hazır olduğumuzu ifade etti. Nitekim bugün gelinen noktada Cumhurbaşkanı’mızın yaklaşımı da şimdiye kadar ifade ettiği çizginin devamı olarak değerlendirilmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Haber’in istifasına da değinen Çelik, “Bir diplomatın kesinlikle bilmesi gereken ilk kural, görev yerinin ortak makamı olan Cumhurbaşkanlığı makamı ve o ülkenin değerlerine saygıdır. O konuşmada bu temel kural ihlal edilmişti ve gereken tepkiler de verilmişti. Türkiye’de görev yapmasının bir işlevi, manası kalmamıştır” dedi.

Son olarak ABD’deki Orlando katliamı üzerine konuşan Çelik, Başkan Barack Obama’nın son derece dengeli bakışı olduğunu ancak Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump’ın ise işi siyasete çevirdiğini ifade etti. Çelik, “Birtakım radikal teröristler İslam’ı ve Müslümanlığı istismar ediyorlar. İşin esası budur ama ‘İslam radikal teröre dönüşüyor’ demek, işin esasını kaçırmak anlamına gelir” dedi.