Advertisement

(22:00'da güncellendi) 

Hisse senetleri, Fed'in faiz oranlarını daha yavaş bir hızla yükselteceği sinyallerini vermesiyle, kazançlarını koruyarak, küresel hisse senetlerinde Ocak ayından beri en sert satışları durdurdu. Hazine tahvil faizleri ve dolar, Fed'in faiz artırımının önceki tahminlerden daha yavaş olacağı sinyalleriyle düşüşlerini genişletti.

Perakendecilik ve bankacılık hisseleri S&P 500 Endeksi'nin dört günlük düşüşü durdurmasına öncülük ederken, gelişen piyasalar, bu yıl sadece bir faiz artırımı tahmininde bulunan politika yapıcıların sayısının altıya çıkmasıyla yükseldi. Dolar kayıplarını genişletti, pound ise son üç seansın ikisinde yüzde 1 düştükten sonra güçlendi.

Politika yapıcılar ABD ekonomisine dair karışık bir tablo çizdi. FMOC'un iki günlük toplantısının ardından "İstihdam piyasasının gelişim hızı yavaşlarken ekonomik activitelerdeki büyüme hızlandı." denildi. Yatırımcılar, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılabileceğine yönelik endişelerle, küresel hisse senetlerinin değerlerinden son dört günde 2.7 trilyonun silinmesinin ardından temkinli davranıyor.

S&P 500, dün ABD hisselerinin dört günlük düşüş gerçekleştirmesinin ardından, New York'ta saat 14:57 itibariyle yüzde 0.3 yükseldi.  Üretici fiyat endeksi yüzde 0.4 ile beklenenden fazla yükselirken, fabrika üretimi Mayıs ayında beklentilerden fazla geriledi. Stoxx Europe 600 Endeks, emtia üreticileri ve perakendecilik hisselerinin öncülüğünde yüzde 1 yükseldi. Inditex SA, Zara'nın beklentilerden iyi ilk çeyrek karı açıklamasının ardından, yüzde 5.5 yükselerek perakendecilik hisselerini yukarı çekti.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Fed kararı sonrası yüzde 0.4 düşerken, MSCI Gelişen Piyasalar Para Birimi Endeksi, yüzde 0.9 yükselerek, dört günlük düşüşünü durdurdu. Pound, İngiltere'deki beklenmeyen ücret büyüme hızı ve işsizlik oranının yüzde 5'e düşmesiyle, yüzde 0.4 yükselerek 1.4181 oldu ve bir haftanın en büyük kazancını kaydetti. 

Kayıplarını beşinci güne taşıyan ABD petrolü (WTI), yüzde 1.4 düşerek varil başına 47.80 dolardan işlem gördü. ABD Petrol Enstitüsü tarafından açıklanan, ABD petrol stokları geçtiğimiz hafta 933,000 varil geriledi. 

(22:00'da güncellendi)