Advertisement

Uluslararası Ferrero Fındık Şirketi üst yöneticisi Orhan Veli Oltan, Türkiye'nin dünya fındık üretimi ve ihracatında lider konumda olduğunu, 1992'de 87 ülkeye ihracat yaparken bugün 112 ülkeye ihracat yapacak seviyeye ulaştığını söyledi.

Ferrero Grubu-Oltan Gıda, Ordu’da düzenlediği iftar programında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Bir otelde düzenlenen programda konuşan Oltan, "Yerelden aldığımız gücü ve değerlerimizi, global bir vizyon ile birleştirerek Türkiye ekonomisi için değer yaratmaya devam ediyoruz." diye konuştu.

Ferrero Grubu’nun ve Uluslararası Ferrero Fındık Şirketi’nin en büyük önceliğinin Türk fındığının kalitesinin artırılması olduğunu söyleyen Oltan, "Ferrero ürünlerinin olmazsa olmazı Karadeniz’in özenle seçilmiş fındığıdır. Bu sebepledir ki bizim en büyük önceliğimiz yüksek kalite fındık üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanmasıdır. İddia edildiği üzere fındığı en ucuz fiyattan satın almak hiçbir suretle bizim amacımız olamaz. Fındık fiyatının düşük olması üreticinin ilgisini azaltıp, tarım arazilerinin verimliliğini düşürecektir. Bu da gelecekte fındık üretiminde düşüşe neden olabilir." ifadelerini kullandı.

Oltan hedeflerinin, "Ferrero Değerli Tarım" projesi ile üreticinin bahçesinde iyi tarım uygulamalarını yaygınlaştırarak kaliteyi, verimi ve kazancını artırmasını sağlamak olduğunu dile getirdi.

Ferrero Değerli Tarım Projesi'ni 2012 yılından beri sürdürdüklerini belirten Oltan, şunları kaydetti:

"Hedefimiz, Türkiye’nin fındık üretiminde maksimum kaliteyi ve en yüksek verimi yakalamak. Bugüne kadar yaptığımız eğitimlerle 35 bin çiftçiye ulaştık ve 134 örnek fındık bahçesi geliştirdik. Örnek fındık bahçelerinde, fındık hasadında uygulanan temel tarım teknikleriyle üretimin yaklaşık olarak yüzde 30 arttığını ve kalitenin önemli ölçüde iyileştiğini görüyoruz. Dünya fındık üretimi ve ihracatında lider konumununda bulunan Türkiye, 1992'de 87 ülkeye ihracat yaparken bugün 112 ülkeye ihracat yapacak seviyeye ulaşmıştır. Son yıllarda yeni hedef pazar olan Çin’e 2002 yılında 613 ton fındık ihracatı yapılırken, ihracat rakamlarımızın bugün ulaştığı rakam 3 bin 500 tondur. Gururla belirtmeliyim ki, Ferrero Grubu’nun Çin'de yaptığı fabrika yatırımının, bu rakamların yükselmesine, Türkiye’den Çin’e yapılan fındık ihracatının artmasına çok büyük bir katkısı olmuştur."

Sektörün tüm paydaşlarına seslenen Oltan, "Üreticilerimizin ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak, Türk fındığının kalitesinin ve küresel tüketiminin artırılması için birbirimizle diyalog kurmaya açık olmalı ve birlikte çalışma kültürünü geliştirebilmeliyiz. Üretici, sanayici, ihracatçı, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları bir masa etrafında toplanabilmeli. Biz Ferrero Grubu olarak sektörün sorunlarını birlikte tartışmaya ve ortak çözümler üretmeye her zaman hazırız. Hepimizin aynı gemide olduğunu unutmamalı. Ülkemizin, üreticimizin, Türkiye ekonomisinin faydasını gözeterek fiyatta istikrarın sağlanması, iyi tarım uygulamalarını destekleyerek kalitenin ve verimliliğin artması için el ele vermeliyiz." değerlendirmesinde bulundu.

"Türk fındığının en büyük destekçisi olmaya devam edeceğiz"

Ferrero Sürdürülebilirlik Direktörü Aldo Cristiano ise fındık üreticilerine ulaşarak iyi tarım uygulamalarının yanı sıra iyi sosyal uygulamaların da teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması için çalıştıklarını aktararak, "Ferrero Değerli Tarım Projesi kapsamında fındık üreticileri ve fındık işçilerinin yaşam koşullarının iyileştirilmesi amacıyla bir dizi faaliyet gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar 35 bin çiftçiye ulaştığımız eğitimlerin yanı sıra düzenlediğimiz farkındalık kampanyaları ve etkinliklerle 182 köyde 12 bin çocuğa ulaştık." dedi.

Çocuk işçiliği konusuna da dikkati çeken Cristiano, şöyle devam etti:

"En önemli global taahhütlerimiz arasında yer alan çocuk haklarının yanı sıra ulusal ve uluslararası standartlarda çiftçi ve işçi haklarının önemine de vurgu yapıyoruz. Projeye katılarak bu standartları uygulamayı taahhüt eden çiftçilere destek veriyoruz. Bunun yanı sıra Ferrero Değerli Tarım Projesi ile iş sağlığı ve güvenliğiyle birlikte fındık tedarik zincirindeki çalışma şartlarının iyileştirilmesini de hedefliyoruz. Bu amaçla saha ekibimize ziraat mühendisleri ve teknisyenlerinin yanı sıra sosyal uzmanları da katarak çiftçilere sağlamakta olduğumuz eğitimlerin kapsamını genişlettik. Eğitimlerin yanı sıra, saha ekibimiz bütün bir yıl boyunca çiftçilerimizi ziyaret ederek danışmanlık ve destek hizmetleri veriyor."

Ferrero Grubu’nun, 2016 ve 2017 sezonunda da iyi tarım uygulamaları ve iyi sosyal uygulamalar alanında çalışmalarına devam edeceğinin ve 100 kişiyi aşkın saha ekibiyle fındık üreticilerine ulaşarak eğitimleri sürdüreceklerinin altını çizen Cristiano, "Türk fındığının dünya pazarlarında hak ettiği yeri alması en büyük idealimizdir. Ferrero Grubu, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dünyada Türk fındığının en büyük destekçisi olmaya devam edecek." şeklinde konuştu.

AA