Advertisement

Almanya tahvillerindeki yükseliş yatırımcılar için baş ağrısına dönüşebilir.

Almanya 10 yıllık tahvillerinin faizi, Salı günü ilk kez yüzde 0 seviyesinin altına gerileyerek Avrupa gösterge tahvilinden faiz bekleyen yatırımcıları tereddüte sürükledi. Almanya tahvillerindeki yükseliş aynı zamanda, 1.13 trilyon dolarlık Bloomberh Almnaya Tahvil Endeksi'ndeki tahvillerin yarısından fazlasının faizini, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) eksi yüzde 0.4'lük mevduat faiz oranının altına sürdü ve yaklaşık 600 milyar dolarlık tahvil parasal genişleme planı için elverişsiz hale geldi.

BlueBay Asset Management LLP'ye göre AMB alımları için tahvil kıtlığı oluştuıan riskler, bankayı daha uzun vadeli tahvillerin oranının daha fazla olduğu alımlara zorluyor ve faizleri daha da düşürüyor. Yatırımcıların, kargaşa zamanlarında güvenli varlık olarak görülen tahvilleri tutmanın karşılığında tüm zamanların düşük faizlerini kabul etmeleri gerekecek. Bank of America Corp. endekslerine göre 10 yıldan uzun vadeli Almanya tahvilleri bu yıl yüzde 14 getiri elde ederken, daha kısa vadeli tahviller yüzde 0.2 getiri elde etti.

Lombard Odier baş stratejisti Salman Ahmed, “Merkez bankaları, ekonomki hedeflerini gerçekleştirmek için tahvillerde baskın oyuncu oldu. Yatırımcılar için bu önemli bir sorun; bunun anlamı, likidite sıkıntısı olan bir dönemde çok düşük bir getiri için çok büyük risk almak demek” dedi.