Advertisement

Çarşamba gününe 2.9350 seviyesinden başlayan Dolar/TL , sabah saatlerinde yönünü aşağı çevirerek 2.93 seviyesinin altına geriledi. Dolar/TL, Çarşamba günü Fed tarafından para politikasına ilişkin yapılacak açıklama öncesinde 2.93'ün hafif altındaki seviyelerde seyrediyor.

Küresel piyasalarda İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasına ilişkin 23 Haziran referandumu öncesi yaplan çeşitli anketlerin birlikten ayrılık yanlılarının çoğunlukta olduğunu işaret etmesiyle birlikte risk iştahında görülen azalma, yatırımcıların güvenli varlıklara yönelmesinde etkili oluyor. Küresel tahvil faizleri rekor düşüşler gerçekleştirirken, gelişen piyasa varlıklarına olan yatırımcı ilgisi azalıyor.

Küresel risk algısındaki artışın yanında dolar/TL'nin seyrinde etkili olabilecek bir diğer unsur ise Fed'in Çarşamba günü yapacağı para politikasına ilişkin açıklama. Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Salı günü başlayan iki günlük toplantısı Çarşamba günü sona eriyor. FOMC, para politikasına ilişkin açıklamalarını TSİ 21:00'da gerçekleştirecek.

Fed'in, fonlama oranı vadeli kontratlarına göre Çarşamba günü faiz artırımına gidilmesi ihtimalinin sıfır olmasıyla birlikte Haziran ayında artırımına gidilmesi beklenmezken, yatırımcı dikkatleri ekonomiye ilişkin değerlendirmelere ve gelecek faiz artırımlarına ilişkin işaretlere odaklanacak. Uzman görüşleri, Fed'in yıl sonuna kadar iki kez faiz artırımına gidileceği yönündeki duruşun korunacağı yönünde.

Öte yandan Perşembe günü açıklanacak olan Japonya Merkez Bankası (BOJ) para politikası kararları ve İngiltere Merkez Bankası (BOE) toplantısı ve faiz kararı da takip edilecek gelişmeler arasında.

Uzmanlar dolar/TL'nin teknik analiz kısmında 2.9550 seviyesinin direnç oluştururken, sırasıyla 2.9170 ve 2.9100 seviyelerinin destek konumunda bulunduğunu belirtiyor.

Société Générale analistleri Phoenix Kalen ve Roxana Hulea'nın kaleme aldığı dün yayınlanan raporda, Türk lirasının volatilitesinin "Güney Afrika randı ve Polonya zlotisi gibi diğer likit EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) para birimlerine göre geride" kaldığı, ve Türk lirası volatilitesinin bu açığı kapatmasının beklendiği ifade edildi.

Dolar/TL, TSİ 13:50'de 2.9285 seviyesinden işlem gördü.

Fed toplantısından çıkacak politika kararları öncesinde gün içinde en düşük 2.9243 ile en yüksek 2.9377 seviyeleri arasında dalgalanan dolar/TL'de bir yıllık kazanç Salı günkü kapanış fiyatına göre yüzde 7.14 oldu.

Çarşamba gününe yüzde 0.72 artıda 76,304.23 puandan başlayan Borsa İstanbul 100 (BIST 100) Endeksi, yüzde 0.78 yükselerek 78,349 puan seviyesine geldi.

Türkiye 2 yıllık gösterge tahvilin faizi 5 baz puan düşerek yüzde 9.28 oldu.