Advertisement

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), 10 Haziran'la biten haftada, ülkede ticari ham petrol stoklarının bir önceki haftaya göre 0,9 milyon varil (yüzde 0,2) azalarak 531,5 milyon varile düştüğünü açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 2,3 milyon varil düşüş göstermesi yönündeydi. Bir önceki haftada ise ham petrol stokları 3,2 milyon varil azalmıştı.

ABD'de Stratejik Petrol Stokları da değişmeyerek söz konusu haftada 695,1 milyon varilde kaldı. Ayrıca, EIA, 10 Haziran'la biten haftada, ABD'nin ham petrol üretiminin bir önceki haftaya göre günlük ortalama 29 bin varil azalarak 8,72 milyon varile düştüğünü bildirdi. Ülkenin ham petrol ithalatı ise söz konusu haftada, bir önceki haftaya göre günlük ortalama 83 bin varil azalarak 7,62 milyon varile geriledi.

Öte yandan, ABD'nin haftalık benzin stokları söz konusu haftada 2,6 milyon varil (yüzde 1,1) düşerek 237 milyon varil oldu. EIA verilerinin açıklanmasının ardından küresel piyasada ham petrol fiyatlarında kısa süreli yükseliş görülse de düşüş trendi devam etti. Haftalık ham petrol stoklarındaki düşüşün açıklanmasının ardından, ABD'nin Batı Teksas tipi petrolünün varil fiyatı 48,55 dolara, Londra Brent türü petrolün varil fiyatı ise 49,62 dolara tırmandı. Ancak, petrol fiyatları güne kayıplarla devam etmeyi sürdürdü.

Bugüne yükselişle başlayan New York Borsasında ise endeksler güne alış ağırlıklı devam ediyor.


AA