Advertisement

Avrupa hisse senetleri, madencilik ve perakendecilik hisselerindeki rallinin öncülüğünde yükselerek beş günlük düşüşünü durdururken, yatırımcılar Fed'in zor durumdaki piyasaları cesaretlendireceği beklentisinde.

Glencore Plc. yüzde 6.5 yükselerek, emtia üreticilerinin Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki 19 sektör grubu arasında en büyük yükselişi kaydetmesine yardım oldu. Inditex SA, Zara'nın ilk çeyrek karının beklentilerden iyi olmasıyla, yüzde 5.5 yükselerek perakendecilik hisselerini yukarı çekti. Periferik ülkelerdeki bankalar, bankacılık ölçütündeki kazançlara öncülük etti.

Stoxx 600 yüzde 1 yükselerek 323.63 puana geldi ve yaklaşık dört ayın en düşük seviyesinden sıçradı. Fed'in borçlanma maliyetlerini değiştirmemesi beklenmesine rağmen, yatırımcılar bir sonraki faiz artırımının zamanına dair ipuçları edinmek için Fed Başkanı Janet Yellen'ın yorumlarını inceleyecek. Vadeki kontratlar, bu ayın başında yüzde 53 olan Temmuz ayı olası faiz artırımını, zayıf ABD istihdam verisi ve küresel piyasalardaki türbülans nedeniyle, yüzde 16 olarak fiyatlıyor.

Hellerup, Danimarka'da Saxo Bank A/S'den Teis Knuthsen, "Bugün bir sıçrama gerçekleşmiş olabilir ancak çok fazla belirsizlik mevcut." dedi ve "Yellen daha önceki açıklamalarında boğa piyasasını hareketlendirdi. Yeniden bu yönde bir peformans sergilemesini bekliyorum. Benim düşüncem Yellen'in yapıcı mesajlar vereceği yönünde." diyerek görüş bildirdi.

Stoxx 600, Şubat ayı düşüğünden 20 Nisan'daki yükseğine yüzde 16 tırmandıktan sonra, cansız şirket kazançları, Avrupa Merkez Bankası'nın teşvik programına dair şüpheler ve küresel büyüme endişeleriyle, ivmeyi elde tutmada zorlandı. Endeks dün, İngiltere'nin en çok satan gazetesinin Brexit'i savunması ve beş ayrı anketin de "Ayrıl" oylarının önde olduğunu göstermesinin ardından, Şubat ayından beri en kötü beş günlük düşüşünü kaydetmişti.