Advertisement

Fed toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Başkan Janet Yellen, son ekonomik göstergelerin karışık görünümde olduğunu ve kademeli faiz artırımının uygun olduğunu belirterek 'Ekonomik veriler karışık görünüm sergiliyor ve bu da para politikasında temkinli olmanın gerekliliğini doğruluyor. Faiz artırım politikası ihtiyatlı olmalı..Yeni gelecek veriler ışığında neyin uygun olduğuna karar vereceğiz' ifadesini kullandı.

İlk çeyrekteki zayıf büyümenin geçici olacağını belirten Yellen ekonominin ılımlı büyümeyi sürdüreceğine inandıklarını söyledi.

"Brexit'i göz önünde bulundurduk"

Brexit referandumunun ekonomiye olası etkilerine dair soruya Yellen 'Brexit referandumu bizim de de değerlendirmeye aldığımız, kararımızda rol oynayan unsurlardan biriydi. Bu karar, ekonomik ve finansal anlamda sonuçlar doğurabilir. ABD üzerinde de etkileri olabilir. Bunların hepsini karar alırken tartıştık. Brexit gelecekteki kararlarımıza da etki edecek bir unsur olacak" yanıtını verdi. 

Yellen piyasada volatilitenin azalmasına rağmen hala küresel ekonomide kırılganlıklar olduğunu ifade etti ve ekonomi üzerinde baskı yaratan çalkantıların devam edebileceği konusunda uyardı. Yellen ayrıca güçlü doların ABD ekonomisi üzerinde kötü etkileri olabileceğine dikkat çekti.

"Temmuz imkansız değil"

Her toplantının faiz artırımı için canlı olacağını belirten Yellen 'Faiz artırımı kararı için yeterince güçlü veriyi temmuz toplantısına kadar görmek imkansız değil.' yorumunu yaptı. Yellen, Fed'in gelecek aylarda faiz artırımına gitmesi durumunda piyasaların buna şaşırmaması gerektiğini söyledi.

Fed bugün faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. FOMC, bu yıla ilişkin 25 baz puanlık iki faiz artış beklentisini değiştirmedi ancak tek faiz artışı öngören üye sayısı 1'den 6'ya yükseldi.

"Petrolün enflasyon üzerindeki etkisi azalacak"

Yellen, petrol fiyatlarındaki düşüşün ABD hanehalkına rahatlık sağladığını belirterek, petrol fiyatlarını yakından izlediklerini ve petrolün enflasyon üzerindeki etkisinin zaman içerisinde azalacağını ifade etti.