Advertisement

Petrol, küresel arzdaki bozulmaların azaldığına ilişkin işaretlerin ABD stoklarındaki düşüşü dengelemesiyle kayıplarını altıncı güne taşıyarak, Şubat ayından bu yana görülen en uzun düşüş serisine yöneldi.

New York'ta geçtiğimiz beş seans boyunca toplam yüzde 6.3 azalan petrol vadeli kontratlar, yüzde 1.4 düştü. Kanada'da orman yangınlarının üretimi azaltması ardından bu ay tekrar yükselmesi bekleniyor. Nijerya'da ise militanlar hükümet ile barış görüşmelerinin yürütülmesine ılımlı yaklaşıyor. ABD'de Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre petrol stokları ardı ardına dördüncü haftada düşerek 531.5 milyon varil olurken, beş yıllık mevsimsel ortalamanın yaklaşık yüzde 33 üzerinde kaldı.

Petrolün Şubat ayında görülen 12 yılın düşüğüne göre yüzde 80'lik yükselişi, yüksek fiyatların daha fazla üretimi tetikleyeceği spekülasyonu ile hız kaybediyor. Saldırıları ülkenin petrol üretimini 27 yılın dip seviyesine taşıyan Nijeryalı militanlar, ilk kez hükümet ile gidilecek barış görüşmelerini değerlendirdiklerini belirttiler.

Sydney'de Fat Prophets analisti David Lennox, “Düşündüğünüz zaman hala arz fazlasına sahibizi çünkü arz fazlasının azalmasında gerçekten etkili olan sadece üretimdeki aksamalar olmuştu” dedi. Lennox, “Piyasa şimdi, üretim aksamaları geride kaldığında arz fazlasının tekrar gündeöe geleceği ve fiyatlarda görülen yükselişin buharlaşacağını düşünüyor” diye ekledi.

ABD petrolü (WTI) Temmuz vadeli kontratları, New York emtia Borsasında 66 cent düşerek varil başına 47.35 dolar seviyesine kadar gerilemesinin ardından Toyo saatiyle 12:03'te 47.56 dolar oldu. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 6 altında gerçekleşti.