Advertisement

(23:25'te güncellendi)

ABD hisse senetleri arka arkay beş günlük düşüşün ardından iyileşirken, pound; İngiltere İşçi Partisi milletvekili Jo Cox'un öldürülmesinin ardından "Ayrıl" oylarının düşmesiyle, kayıplarını sildi.

S&P 500 Endeksi yüzde 1'lik kayıplarının tamamını silerken, Euro Stoxx 50'deki vadeli kontratlar, İngiltere'nin Avrıpa Birliği'nden ayrılacağı yönündeki olasılığın gün içinde istikrarlı düşüşüyle, hafif değişti. 10 yıllık hazine tahvilleri kayıplarının çoğunu sildi. Altın ve yen ise, Fed Başkanı Janet Yellen'in dün Brexit oylamasının kararlarında etken olduğununu açıklamasının, yavaş küresel büyümenin etkisinde güvenli varlıklara olan talebi artırmasıyla kazançlarını korudu.

Geçtiğimiz hafta küresel hisse senetleri, Brexit endişeleriyle 2.3 trilyon dolardan fazla değer kaybetti. Japonya Merkez Bankası'nın ilave teşvik uygulamama kararı, Fed'in faiz artırım beklentilerini azaltmasından 12 saatten az sürede geldi. İngiltere Merkez Bankası ve İsviçre Merkez Bankası da, Brexit'in oluşturabileceği zararlara dikkat çekerek, faiz oranlarını değiştirmedi.

Milwaukee'de Robert W. Baird'in şef yatırım stratejisti Bruce Bittles, "Brexit yaklaştıkça, piyasalardaki endişe de artıyor." dedi ve "Fed dün olaylara yardımcı olmayarak muallakta bıraktı ve ekonomide ne olduğu üzerinde fazla bir yetkinlik göstermedi. Fed'ten gelen bu belirsizlik de piyasalara sızıyor." diyerek görüş bildirdi.

Hisse senetlerindeki sıçrayış, iki gün önce yüzde 44 olan İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma olasılığının bahis şirketindeki oranlara göre yüzde 39'a düşmesiyle kesişti. İngiltere İşçi Partisi Milletvekili Jo Cox'un bugün uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesiyle, iki taraf için de seçim kampanyaları bugünlük durduruldu.

- Hisse Senetleri

S&P 500, New York'ta saat 16:00 itibariyle yüzde 0.3 yükselerek, 11 Şubat'tan beri en sert düşüşünü durdurdu. ABD endeksi, Çarşamba'ya kadar beş gün arka arkaya düşerek, Şubat'tan beri en uzun kayıp serisini kaydetmişti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 1.6'lık kaybının yarısını sildikten sonra yüzde 0.7 düştü.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1 düşerek üç haftanın düşüğüne geriledi. Japonya'nın Topix Endeksi yüzde 2.8 düşerken yen yükseldi.

- Para Birimleri

Pound, gün içinde yüzde 1.3 kadar düştükten sonra, dolar karşısındaki kayıplarını sildi ve yükselişini ikinci güne taşımaya yöneldi. İngiliz milletvekili Jo Cox, seçmenleriyle buluştuğu sırada uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Görgü tanıkları saldırganın "Önce Britanya" diye bağırdığını belirtirken, "Önce Britanya" İngiltere'nin Avrupa Birliği üyeliğine ve mültecilere karşı bir grubun da ismi olma özelliğini taşıyor.

Yen yüzde 1.5 yükselerek dolar başına 104.41 oldu ve 2014 Ağustos'tan beri en yüksek seviyesine geldi. Japonya para birimi 31 önemli para biriminin tamamı karşısında değer kazandı.

Bloombeg Dolar Spot Endeksi, dün düştükten sonra, bugünkü kayıplarını silerek yüzde 0.2 düştü. Fed yetkilileri bu yıl için hala 25 baz puanlık iki faiz artırımı öngörürken, traderlar olasılıklarını düşürerek, Temmuz faiz artırımını yüzde 2, Şubat 2017'yi ise yüzde 40'tan az olasılıkta fiyatladı.

Yen, yüzde 1.6 yükselerek dolar başına 104.34 oldu ve 2014'ten beri en yüksek seviyesine geldi. Arjantin ve Kolombiya pesosu, Peru soluyla birlikte gelişen piyasalardaki en kötü performansları sergiledi.

- Emtia

Altın, güniçinde Ağustos 2014'ten beri en yüksek seviyesine dokunduktan sonra yüzde 0.8 düşerek ons başına 1,280.97 dolara geriledi. Fiyatlar bu yıl, artan küresel ekonomik ve politi risklerin yatırımcıları güvenli varlıklara yöneltmesiyle yüzde 24 yükseldi.

Batı Teksas petrolü, hafifleyen küresel arz kesintilerinin, ABD'deki azalan petrol stoklarını dengeleyeceği beklentileriyle yüzde 3.8 düşerek varil başına 46.21 dolara geriledi. 

(23:25'te güncellendi)