Advertisement

Volkswagen'in Avrupa pazar payı Mayıs'ta Aralık'tan bu yana en sert daralmayı yaşadı. Volkswagen'in yaşadığı emisyon skandalı, Alman otomotiv şirketinin, otomobil pazarında satışlarda yaşanan olumlu havadan yeterince yararlanmasının önüne geçiyor.

2016'nın ilk 5 ayında Volkswagen grubunun Skoda, Seat ve Audi markalarını içeren satışları, Avrupa'daki toplam yeni otomobil kayıtlarının yüzde 23.9'unu oluşturdu. Bu oran 2011'den bu yana en düşük seviye olurken, geçtiğimiz yılın aynı döneminde karşılaştırılabilir pazar payı yüzde 25 düzeyindeydi. 

Sektörün genel satışları yüzde 9.7 yükselerek 6.58 milyon araca ulaşırken, Volkswagen'in satış büyümesi yüzde 4.9 ile sektörün gerisinde kaldı.

Avrupa Merkez Bankası'nın teşvikleri ortak para bölgesinde ekonomik güvenin Mayıs'ta 4 ayın yükseğine tırmanmasına neden oldu. Renault, Fiat ve BMW gibi markaların yeni SUV modelleri tüketicileri cezbederek satışlardaki artışa katkıda bulundu. Volkswagen'in emisyon skandalı nedeniyle geri çağırmalar ve davalarla uğraşması nedeniyle şirketin satışları sektörün gerisinde kaldı. Skandalın ortaya çıkmasının ardından 9 ay geçmesine rağmen müşterilerin kafasında bu konu tazeliğini koruyor.

Baader Bank analisti Klaus Breitenbach, tüketicilerin emisyon olayının ardından Volkswagene geri dönmesi "biraz daha zaman alacaktır" dedi.