Advertisement

Fed Başkanı Janet Yellen'ın faizlerin uzun bir süre düşük kalabileceğini açıklaması ardından ABD 30 yıllık tahvillerin yükselmesiyle birlikte tahvil faizleri 16 yılın en düşük seviyesine geriledi. İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasının oylanacağı 23 Haziran Brexit referandumuna ilişkin endişelerin güvenli varlık olarak görülen tahvillere olan talebi artırıyor.

Yellen Çarşamba günü üretkenlik artışındaki yavaşlamanın ve yaşlanan nüfusun faizleri baskı altında tutabileceğini belirtti. Yellen, faizlerin düşük kalmasına ilişkin diğer bir unsur olarak Brexit referandumuyla ilgili riskin altını çizdi. Merkez bankasının tahminlerine dayanarak, üç ay öncesine göre daha az Fed yetkilisinin bu yıl birden fazla faiz artırımına gidilmesini beklediği görülüyor. Anketler ise İngiltere, İrlanda ve diğer kısımlarda halkı yaklaşık yüzde 60'ının dünyanın en büyük ticaret bloğundan ayrılmak istediğini gösteriyor.

Londra'da Mizuho International Plc tahvil strateji birim yöneticisi Peter Chatwell, “Fed daha önce paralel evrendeydi, şimdi ise düşüncelerinde bir miktar gerçeklik var. Noktasal grafiklerini değiştirmiş olmaları -ki bu ekonomide önemli ölçüde aşağı yönlü risk olduğunu kabullendiklerini gösteriyor- risk algısını bozdu ve tahvilleri destekledi.

ABD 30 yıllık tahvillerin faizi, Bloomberg Bond Trader verilerine göre Şubat 2015'ten bu yana en düşük olan yüzde 2.37'yi görmesinin ardından New York saatiyle 06:43'te 1 baz puan (0.01 yüzde puanı) düşerek yüzde 2.40'a geriledi. Mayıs 2046 vadeli yüzde 2.50 vadeli tahvilin fiyatı 7/32 (1,000 dolar nominal değer üzerinden 2.19 dolar) 102 6/32'ye yükseldi. Tahvil faizleri düşüş sekizinci güne taşıyarak Ocak 2015'ten bu yana en uzun düşüş serisini gerçekleştirdi.