Advertisement

Gazeteci ve yayımcı Hakkı Devrim, ailesi, sevenleri ve gazetecilerin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Levent Afet Yolal Camisi'nde öğle vakti düzenlenen cenaze töreninde taziyeleri Hakkı Devrim'in kızı Zeynep Çağlıyor ile oğlu Serdar Devrim kabul etti.

Törene aralarında CHP İstanbul milletvekilleri Gürsel Tekin, Enis Berberoğlu, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, gazeteciler Hıncal Uluç, İsmet Berkan, Mehmet Yakup Yılmaz, Ertuğrul Özkök, Soner Yalçın, Doğan Hızlan, Taha Akyol, Altan Öymen, Tarhan Erdem, eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ali Müfit Gürtuna, oyuncu Mehmet Aslantuğ, Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Hakkı Devrim ile programlar yapan televizyoncu Okan Bayülgen'in de bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Kızı Zeynep Çağlıyor, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Yani bizim hem çok ürktüğümüz, kendimizi çok beğendirmek istediğimiz hem de sonsuza kadar güvendiğimiz hep sırtımızı dayadığımız çok özel bir babaydı. Anneme kavuştu. 8 senedir anama kavuşma derdindeydi." dedi.

Oğlu Serdar Devrim ise, "Siz bir abinizi ben hem babamı hem de meslek ağabeyimi kaybettim. Söyleyecek bir şey yok. Uzun bir hastalık dönemi, sonunda çok fazla ağrıya, sancıya, acı çekme sırası gelmeden yatağında çocuklarının yanında güzel güzel bize veda etti gitti." ifadelerini kullandı.

Arkadaşı yazar Doğan Hızlan da, Hakkı Devrim'in Türkçe'ye çok önem verdiğini, yanlış kullanımlara, terimlere daima meydan okuduğunu aktararak, "Kimseye ağır bir söz söylemeden ama buna karşılık eleştirmenin de nasıl olduğunu gösterdi. Bence bugün birçok kişiye de onun yazdıkları örnek olmalıdır. Çünkü bir şeye inceliği, zekayı, ironiyi katmıyorsanız hışır hışır bir şey olur ve okuyanı da etkilemez." şeklinde konuştu.

Hakkı Devrim'in cenazesi öğle vakti kılınan namazın ardından dualar eşliğinde Kilyos Mezarlığı'na götürülerek toprağa verildi.