Advertisement

Hint Rupisi, Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı Raghuram Rajan'ın Eylül ayında görev süresinin dolmasıyla birlikte görevden ayrılacağını belirtmesi ardından Ocak ayından bu yana görülen en sert kaybına yöneldi.

Rajan, Cumartesi günü RBI yetkililerine yazılmış bir mektupta, 4 Eylül'de görev süresinin dolmasıyla birlikte akamediye döneceğini belirtti. Twitter'da pek çok takipçisi olan Hintli kanun yapıcı Subramanian Swamy'nin Rajan'ın “kafaca tam olarak Hintli olmadığı”nı ve faizleri gereksiz derecede yüksek tuttuğunu söylemesi, merkez bankası başkanının kalan aylarına ilişkin spekülasyonu artırıyor. Western Asset Management Co. ve Schroder Investment Management Ltd. gibi Uluslar arası yatırımcılar, Rajan'ın görevden ayrılacak olmasının rupi için bir risk oluşturduğunu ifade ediyor.

Rupi, Bombay saatiyle 09:07'de yüzde 0.7 zayıflayarak 67.5350 seviyesinden işlem gördü. Hindistan parası, Bloomberg tarafından yerel bankalardan derlenen verilere göre, erken işlemlerde 67.66 ile 24 Mayıs'tan beri dolar karşısında en düşük seviyesini gören rupi, 4 Ocak'tan bu yana görülen en sert düşüşüne yöneldi. Bu yıl yüzde 2 düşen Hindistan parası, Asya'nın en kötü performans gösteren parası oldu. Hindistan hazine tahvilleri, Ocak 2026 vadeli borçlanma senedinin faizinin 4 baz puan tırmanarak yüzde 7.54 olmasıyla düştü.

Singapur'da Australia & New Zealand Banking Group Ltd. kdıemli Döviz stratejisti Khoon Goh, “Yaklaşan Brexit ve olası Fed faiz artırımı ile belirsiz küresel şartlar göz önünde bulundurulduğunda, Rajan gibi kredibilitesi çok yüksek birinin görevi bırakması güven açısından pek yardımcı değil” dedi. Goh'a göre bu durum, piyasalar açısından ise hayal kırıklığı anlamına geliyor.