Advertisement

Afrika'nın en büyük ekonomisi Nijerya'nın para birimi naira, Pazartesi günü Nijerya Merkez Bankası'nın dalgala kura geçiş kararıyla dolar karşısında yüzde 22 düşerek 253.50 seviyesinden işlem gördü.

Chapel Hill Denham Securities'e göre, Nijerya'da yabancı para birimlerine yönelik talep, 15 ay önce nairanın 197-199/dolar seviyesinde korunması için sermaye kontrollerinin getirilmesinden itibaren 3 milyar dolara kadar çıktı. Nijerya para birimi naira zayıflıyor olsa da, yerel hisse senedi piyasaları, yabancı yatırımcıların döneceğine yönelik beklentiyle ve küresel endekslerden çıkarılma riskinin azalmasıyla, Nisan 2015'ten bu yana en iyi 3 günlük performansını göstermek üzere bulunuyor. Exotix Partners LLP analistlerine göre, Dövizdeki volatilite ve menkul kıymet işlemlerindeki olası artış nedeniyle bankalar politika değişikliğinden faydalabilir.

Nijerya Merkez Bankası Başkanı Godwin Emefiele sabit döviz kuru rejiminin sona erdiğini 15 Haziran'da açıkladı. Emefiele'nin hamlesi, döviz kurunda daha sıkı kontroller bekleyen ve 2 kademeli bir döviz kuru politikasına geçişi öngören analistleri şaşırttı. Nijerya, Mart 2015'ten bu yana uyguladığı sabit döviz kuru politikası için sadece bu yıl rezervlerinin yüzde 9.3'üne denk gelen 2.7 milyar dolar harcadı. Diğer petrol üretici ülkeler petrol fiyatlarının 2014'ten bu yana yarıdan fazla düşmesiyle para birimlerini devalüe etmişti.