Advertisement

Yenin 115, 110 ve 105 seviyelerinin ötesindeki aralıksız hareketini doğru tahmin eden eski Japonya Maliye Bakanlığı yetkilisi Eisuke Sakakibara, şimdi Japonya parasının dolar karşısında yıl sonuna kadar kademeli olarak yüzde 4 değer kazanarak 100 seviyesine doğru ilerleyeceğini belirtti.

1990'lı yılların sonlarında pariteyi etkileme gücünden ötürü Bay Yen olarak tanınan Sakakibara, Pazartesi günü Bloomberg Television ile gerçekleştirilen bir mülakatta, Japon Yeni'nin değerinin ABD ve Japonya arasındaki para politikası farkını yansıttığını ifade etti. Sakakibara, Japonya'daki sert parasal genişlemenin etkisinin giderek azaldığını ve yen,n değer kazanmasında etkili olduğunu belirtti. Tokyo saatiyle 12:40'ta dolar karşısında 104.54 seviyesine tırmanan yen bu yıl yüzde 15 yükselerek G-10 para birimleri arasında en fazla değer kazanan para oldu.

Sakakibara, “Eğer 100 seviyesini kırarsa, Japonya Merkez Bankası (BOJ) mdahalesi mümkün olur. Fakat piyasalara müdahale edebilmek için ABD ile anlaşmaya varmanız gerekir. Şu anki 104, 105 seviyelerinde ABD'nin hemfikir olacağını sanmam. Öte yandan 100 seviyesini kırar ve 90'a doğru ilerlerse ABD ve Japonya otoritelerinin Japonya müdahalesi üzerinde anlaşmaları mümkün olur” şeklinde görüş bildirdi.