Advertisement

İngilterede'ki referandum öncesi yapılan anketlerin Avrupa Birliği'nde kalma taraftarlarının önde olduğunu göstermesiyle Avrupa hisse senetleri, üç haftalık satışların ardından boğaların piyasaya yeniden hücum etmesiyle Ağustos'tan beri en büyük kazancını kaydetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra'da yüzde 3.7 yükselerek, Şubat'tan beri haftalık bir ralliden daha fazla günlük yükseliş kaydetti ve Cuma günkü yüzde 1.4'lük yükselişini genişletti. Batı Avrupa'daki önemli piyasaların tamamı yükseldi. İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi yüzde 3.1 ilerlerken, sterlin yükseldi. Stoxx 600'de el değiştiren hisselerin hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 29 üzerindeydi ve euro bölgesi volatilite ölçütü yüzde 10 düştü. Bu da Mart'tan beri kaydettiği en büyük düşüş oldu.

Zürih'te Julius Baer Group Ltd. araştırma müdürü Christian Gattiker, "Brexit ivmesi çok güçlüydü ve bir anda kırılarak herkesi şaşırttı. Brexit yönünde bir senaryoya doğru ilerliyorduk ancak şimdi tersi bir hareket durumu daha dengeli hale getirdi ve yatırımcıların ilk düşüncesine daha çok yaklaştı." dedi.

Avrupa hisse senetleri, AB'de kalma taraftarı olan İngiltere İşçi Partisi milletvekili Jo Cox cinayetinin ardından gelen kampanyaların yasaklanmasının Brexit endişelerini hafifletmesiyle, Cuma günü haftalık kayıplarını azaltmıştı. Haftasonu yayımlanan bir anket AB'de kalma taraftarlarının oylarının yüzde 45 ve ayrılık taraftarlarının oylarının ise yüzde 42 olduğunu gösterdi. Geçtiğimiz haftanın başlarında ise anketler ayrılıkçıların oylarının önde olduğunu gösteriyordu. Bahis bürolarındaki oranlar, İngiltere'nin birlikten ayrılma şansını yüzde 25 olarak görüyor. Oddschecker verisine göre, bu oran Cox'un ölümünden önce yüzde 44'tü.