Advertisement

Asya hisse senetleri, Perşembe günkü referandum öncesi son kamuoyu araştırmalarının tarafların oranlarının birbirine oldukça yakın olduğunu göstermesinin ardından, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nde (AB) kalmasına ilişkin iyimserliğin azalması sonrası dalgalı bir seyir izledi. Hisse senetleri dün üç ayın zirvesine çıkmasının ardından, Japon yenindeki güçlenme de dalgalı seyirde etkili oldu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 düşüşle Tokyo saati ile 09:00'da 128.71 seviyesine geldi. Asya hisse senetlerinin gösterge endeksi Pazartesi günü, İngiltere referandumda AB'de kalma destekçilerinin ağırlık kazandığını gösteren kamuoyu anketleri sonrası yüzde 1.9 yükselmişti. Japonya'da Topix Endeksi, yenin yükselişini sekizinci güne taşımaya hazırlanması ile birlikte yüzde 0.8 geriledi. YouGov'un Times gazetesi için yaptığı kamuoyu araştırmasının dün akşam açıklanan sonuçlarına göre "ayrılma" yanlıları yüzde 44 ve "kalma" yanlıları yüzde 42 ile brbirine oldukça yakın çıkarken, ORB'nin Daily Telegraph için yaptığı çalışmada "kalma" yanlıları yüzde 53 ve "ayrılma" yanlıları yüzde 46 seviyelerinde çıktı.

Avrupa hisse sentlerinin gösterge endeksi dün yüzde 3.7 yükseliş ile Şubat ayından bu yana haftalık kazançların tümünden daha iyi bir performans gösterirken, sterlin 2008'den bu yana en hızlı yükselişini gösterdi ve küresel hisse senetleri üç ayın en büyük rallisini yaptı. Oddschecker tarafından derlenen bahis verilerine göre, AB'den çıkış olasılığı AB yanlısı muhalefet partisi millietveki Jo Cox'un ölümünün ardından düştü.

Milyarder yatırımcı George Soros, İngiliz seçmenlerin ayrıla kararı vermesi durumunda, sterlinin dolar karşısında yüzde 20'den fazla değer kaybadebileceğini söyledi. Bu devalüasyon, Soros'un 1992'de sterline karşı oynayarak büyük kar ettiği devalüasyondan daha büyük ve yıkıcı bir oran.

Soros, Guardian'a yaptığı değerlendirmede, "Brexit bazı kimseleri çok zengin yapacak, ancak seçmenlerin önemli bir bölümünü fakirleştirecek," dedi.

Avustralya'da S&P/ASX 200 ve Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 Endeksi yüzde 0.1 yükseldi. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.3 geriledi.