Advertisement

ABD Merkez Bankası (Fed) Minneapolis Şubesi Başkanı Neel Kashkari, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının (Brexit) ABD ekonomisine etkisinin sınırlı olacağını söyledi.

Minneapolis Fed Başkanı Kashkari, Washington'da bulunan Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü'nde düzenlenen panele katıldı.

Kashkari, küresel finansal krizde önemli rol oyanayan "batmasına izin verilemeyecek kadar büyük bankalar" konusuna odaklanılan panelde, Beyaz Saray ve ABD Kongresi'nin sorunun çözümünde başarısız olduğunu belirtti.


Öte yandan, daha yüksek sermaye zorunluluğunun özellikle küçük bankaların kredi verme kapasitesini düşüreceğine dikkati çeken Kashkari, "Daha fazla sermaye tutmanın araştırılması gereken dezavantajları var. Daha yüksek sermaye borçlanma maliyetini yükselterek ekonomik faaliyetleri yavaşlatabilir." dedi.

Kashkari, bir soru üzerine perşembe günü İngiltere'de yapılacak Brexit referandumuna da değinerek, ülkenin AB'den ayrılması durumunda ABD ekonomisinin bundan sınırlı etkileneceğini dile getirdi.

AA