Advertisement

Yen, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin görev süresi boyunca görülen en uzun süreli yükselişine ara verdi. İngiltere'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden ayrılmasının oylanacağı referanduma ilişkin anketlerden birbirinden farklı sonuç çıkmasıyla artan kaygılar, yenin yükselişine ara vermesinde etkili oldu.

Japon Yeni, bir ivme göstergesi olan RSI'nın çok fazla ve çok hızlı bir hareket gerçekleştiğinin sinyalini vermesiyle birlikte düştü. Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, Tokyo'da Salı günü yaptığı açıklamada hükümetin Döviz piyasasına zamanlamayı gözden geçirmeden müdahale etmeyeceğini belirtti. Sterlin, Perşembe günü gerçekleştirilecek tarihi referandum öncesi yüzde 3.5'lik iki günlük yükselişine ara verdi. Dolar göstergesi, Fed Başkanı Janet Yellen'ın kanun yapıcılara karşı Salı ve Çarşamba günleri gerçekleştireceği para politikasına ilişkin kongre konuşması öncesidüşüşünü beşinci güne taşıdı.

Singapur'da Avustralya & Yeni Zelanda Banking Group Ltd. kıdemli forex stratejisti Khoon Goh, “RSI göstergesi dolar/yenin aşırı satım bölgesinde olduğunu işaret ediyor. Buna rağmen yen, doların zayıf seyri nedeniyle direniyor ve piyasalar Japonya'dan müdahale gelmesine çok az ihtimal veriyor” dedi.

Yen, Eylül 2012'den bu yana en uzun yükseliş sürecine ara verdi ve Tokyo saatiyle 12:24'te yatay seyrederek 104.03 seviyesinden işlem gördü. Japon Yeni, geçtiğimiz yedi günde dolar karşısında yüzde 3 değer kazandı. Yatırımcıların, Brexit endişeleriyle güvenli varlıklara olan talebinin artması yenin yükselişinde etkili oldu. Japonya parası geçtiğimiz hafta 103.55'i görerek Ağustos 2014'ten bu yana görülen en güçlü seviyesinden işlem gördü.

Dolar/yen paritesinde 14 günlük RSI göstergesi Salı günü 29 seviyesine geriledi. Söz konusu göstergede 30 seviyesinin altı, traderlara göre paritenin yön değiştirmeye hazırlandığını işaret ediyor.