Advertisement

Yatırımcılar küresel tahvil faizlerini rekor düşük seviyelere taşırken, Çin'de durum tam tersine işliyor.

Çin'de 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi 2016 yılında 13 baz puan artarak Pazartesi günü yüzde 2.95'e yükseldi. Dünyanın en büyük 15 ekonomisinin benzer vadeli hazine tahvilleri arasında 2016'da sadece Çin tahvillerinin faizi yükseldi. Çin tahvilleri, yükselen enflasyon, yavaşlayan büyüme ve aşırı ısınan konut piyasasının ek parasal genişlemeyi engelleyeceğine ilişkin endişelerle satış dalgasıyla karşılaşıyor.

Fidelity International ve Insight Investment Management Ltd.'ye göre yatırımcılar, 8.5 trilyon dolarlık piyasanın yabancı fonlara açılması ve zayıflayan ekonominin daha fazla teşvik inyali vermesiyle, Çin tahvillerini ucuza alma fırsatını kaçırıyor. Çin ve ABD tahvilleri arasındaki faiz farkı, Breixt endişelerinin güvenli varlık talebini artırmasıyla geçtiğimiz hafta 10 ayın zirvesine ulaştı.

Londra'da Insight Management portföy yöneticisi Robert Simpson, “Kısa vadede çok az daha yüksek faiz görebilirsiniz. Fakat yapısal olarak hala kademeli olarak yavaşlama yolunda olan br ekonomi var. Çin, yabanı yatırımcılar tarafından az yatırım yapılmış bir piyasa ve artı reel faiz sunuyor ki bunu pek çok yerde bulamazsınız” dedi.