Advertisement
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), "Payların İlk Halka Arzı ile Payları Borsa'da İşlem Gören Şirketlerin Bedelli ve Bedelsiz Sermaye Artırımlarında Uygulanacak Kurallar" başlığı altında yayınladığı ilke karararında, ilk halka arzlarda ve bedelli ve bedelsiz sermaye artırımlarında yüzde 50 oranında indirim yapıldığını duyurdu.
 
SPK indirim kararının  "ilk halka arzların teşviki ve şirketlerin maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla" yapıldığını belirtti.
 
SPK'dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sermaye piyasalarımızın güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işleyişinin ve gelişmesinin sağlanması, yatırımcı tabanının genişletilmesi, hak ve menfaatlerinin korunması ve şirketlerimizin halka açılarak finansman kaynaklarına erişim imkanlarının artırılması amacıyla;

- paylarını ilk kez halka arz ederek halka açık şirket statüsüne dönüşecek şirketler ile,

- halen payları Borsa'da işlem gören şirketlerimizin bedelli ve bedelsiz sermaye artırımları ve

- halka açık ortaklıkların yatırım ortaklığına dönüşümleri ile halka açık yatırım ortaklıklarının yatırım ortaklığı statüsünden çıkışları,

hakkında uygulanmak üzere aşağıdaki karar alınmıştır. Kararla ayrıca, ilk halka arzların teşviki ve şirketlerimizin maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla Kurul ücretlerinde % 50 oranında indirim yapılmıştır."