Advertisement

Piyasalardaki genel kanı TCMB'nin faiz koridorunun üst bandında indirimlere devam edeceği yönünde. Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, olası bir faiz indiriminin piyasalara etkilerini Bloomberg HT'ye değerlendirdi. Uskuay 50 baz puanlık indirimin TL'ye etkisi olmayacağını belirtirken Brexit riskine dikkat çekti.

Çekirdek enflasyonda Mayıs'ta yaşanan düşüş ve gıda fiyatlarının ılımlı devam etmesi nedeniyle faiz koridorunun üst bandında 50 baz puan indirim beklediklerini Uskuay, "Kararın ilk etapta TL'ye etkisi olmayacak, Brexit oylamasının sonucuna göre kurda çok sert hareketler olabilir veya bu seviyelerde kalabilir" değerlendirmesini yaptı.

"BELİRGİN ETKİSİ OLMAZ"

BNP Paribas notunda, gecelik borç verme faizinde 50 baz puan indirim olasılığının halihazırda fiyatlandığı belirtilirken, TCMB'nin beklenti dahilinde 50 baz puan indirime gitmesinin, faiz oranları ve Türk lirasında belirgin bir etkisi olmasının muhtemel gözükmediği ifade edildi. BNP Paribas, Türk lirasında önemli bir satış yaşanmadığı sürece TCMB'nin para politikasını genişletmesinin muhtemel olduğunu düşünüyor. HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy ise yolladığı notta PPK’nın gecelik borç verme faizinde 50 baz puanlık indirim yapması beklendiğini belirterek, "Küresel piyasalarda dolarda son günlerde görülen zayıflık, bu büyüklükte bir indirimin kısa vadede liraya olumsuz yansımasını engelleyebilir görünüyor" ifadelerine yer verdi.

Merkez Bankası faiz kararı saat 14:00'te açıklanacak. Banka, geçen ayki PPK toplantısında faiz koridorunun üst bandını 50 baz puan düşürerek yüzde 9,5'e çekerken, politika faizini yüzde 7,50 ve faiz koridorunun alt bandını yüzde 7,25'te bırakmıştı.