Advertisement

740 milyar dolarlık varlığa sahip ünlü fon yöneticisi Franklin Templeton Investments, petrol fiyatlarında yükseliş beklentisiyle, bağımsız petrol araştırma şirketlerinin ve üretici şirketlerin hisse senetlerine önemli miktarda yatırım yapıyor.

Onlarca fon aracılığıyla BP Plc, Total SA, Glencore Plc ve Chevron Corp. gibi enerji şirketlerinin hissedarı konumunda bulunan California merkezli fon yöneticisi, gelecekte oluşacak talebi karşılayabilecek arzı desteklemek için varil başına 50 doların yetersiz olduğu görüşünde.

Franklin Templeton başkan yardımcısı Frederick Fromm, “Daha yüksek fiyatlara ihtiyacımız var. Uzun vadede en azından varil başına 65 dolar olmalı” dedi.

Petrol, ABD petrol üretiminde düşüş ve Nijerya ve Kanada'da arzdaki bozulmaların etkisiyle Ocak ayında 12 yılın düşüğü olan varil başına 27.10 dolar seviyesini görmesinin ardından yüzde 85 yükseliş kaydetmişti. Küresel petrol göstergesi Salı günü varil başına 50 dolardan işlem görmesine karşın bu fiyat, 2014 yılında görülen seviyenin yarısından daha düşük.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Haziran 2016 Salı, 13:48 Misafir trade yapan şirketlerin yorumlarını haber olarak vermemenizi tavsiye ederim zaten hepsi belli bir yatırım ürününde pozisyonu olan şirketler sonuçta