Advertisement

Cameron bugün Brüksel'de Tusk ve Juncker ile görüşecek

Cameron bugün Brüksel

Brexit" kararının ardından Cameron Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) liderleriyle görüşecek

28 Haziran 2016 Salı, 13:50 Güncelleme: 28 Haziran 2016 Salı, 13:50

İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesinde geçen hafta yapılan referandumdan çıkan "Brexit" kararının ardından bugün Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) liderleriyle bir araya gelecek.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker'in bulunacağı akşam yemeğine katılacak Cameron'ın, 27 AB üyesi ülkenin yarın kahvaltıda yapacağı görüşmelerde ise yer alması beklenmiyor.

Cameron dün İngiliz Parlamentosunda yaptığı açıklamada, referandum sonucunun kabul edilmesi gerektiğini söyleyerek "İngiltere AB'den ayrılırken sırtını Avrupa'ya ya da dünyanın geri kalanına dönmemeli." demişti.

İngiliz hükümetinin, AB'den çıkma sürecini başlatacak Lizbon Antlaşması'nın 50. maddesini yeni başbakan göreve gelene kadar devreye sokması beklenmiyor. Avrupalı yetkililer ise 50. maddenin bir an önce işleme konulması çağrısında bulunuyor.

İngiltere'nin Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesini işleme koymasıyla AB'den ayrılış anlaşmasının şartlarının belirlenmesi için iki yıllık süreç de başlamış olacak.

Muhafazakar Parti'de yeni lider arayışı

Bu arada, "Brexit" kararının ardından lideri olduğu Muhafazakar Parti'nin ekim ayındaki kongresinde görevinden ayrılacağını açıklayan Cameron'ın yerine geçebilecek adaylar yavaş yavaş belli oluyor. Sağlık Bakanı Jeremy Hunt, aday olmayı değerlendirdiğini açıklarken eski Savunma Bakanı Liam Fox'un da aday olabileceği belirtiliyor.

Maliye Bakanı Geogre Osborne ise "Partimin şu an birlik için ihtiyaç duyduğu isim ben değilim" diyerek genel başkanlık için aday olmayacağının sinyalini verdi.

Referandum öncesine ülkesinin AB'den çıkması gerektiğini savunan Londra'nın eski Belediye Başkanı Boris Johnson ve İçişleri Bakanı Theresa May'in de aday olabileceği İngiliz basınına yansıyor.

İşçi Partisi'nde liderlik mücadelesi

Öte yandan, Brexit kararının ardından parti içi muhalefetin hedefi haline gelen İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ile ilgili bugün güvenoyu yoklaması yapılması bekleniyor.

Ülkesinin AB'de kalması için yeterli desteği vermemekle eleştirilen Corbyn'in güvenoyu alamaması halinde liderliği bırakmayacağı basına yansıyor. 67 yaşındaki Jeremy Corbyn'e dün parlamento önünde toplanan binlerce kişi destek vermişti.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 85.310 -1,68
USD/TRY 6,0682 0,22
EUR/TRY 6,7789 0,22
EUR/USD 1,1164 0,02
FAİZ 25,72 0,00
ALTIN/ONS 1.274,56 -0,01
BRENT 72,18 0,29
© haberturk.com
Yukarı