Advertisement

Başbakan Binali Yıldırım Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yatırım teşvik paketini açıkladı. Yeni pakete göre şirket kuruluşu ve tasfiyesi kolaylaşırken damga vergisi teke düşüyor. Doğu ve Güney Doğu'ya ilişkin paket ise çalışmaların devam etmesi nedeniyle daha sonra açıklanacak.

Rusya ve İsrail'le ilişkilere değinen Yıldırım, "Akdeniz ve Karadeniz'e kıyısı olan komşularımızla ilişkilerin normalleştirilmesi politikamızın somut sonuçlarını görmeye başladık. Rusya ile eski günlerimize dönüyoruz. İsrail'le normalleştirme sürecine başladık, herkesle dostane ilişkileri geliştirmek azmindeyiz." dedi.

Yıldırım turizmde doluluk oranlarının yüzde 90'ların üzerine çıktığını, gelişmelerin 2017'de kalıcı hale gelmesi için şimdiden tedbirleri almaya devam ettiklerini söyledi.

"TÜM KESİMLERE DOKUNAN EKONOMİ PAKETİ"

Toplumu oluşturan tüm kesimlere dokunan bir ekonomik tedbir paketi hazırladıklarını söyleyen Yıldırım, Türkiye'yi yatırım için güçlü cazibe merkezi haline getirmek için adım attıklarını ifade etti. Yıldırım şunları açıkladı;

- Yatırımcıya yönelik kolaylıklar çerçevesinde BES'e dahil olanlara damga vergisi muafiyeti, Türkiye'den yönetilen bölgesel şirketlere kurumlar vergisi muafiyeti getiriyoruz

- Yurtdışındaki yatırımcılar Türkiye'ye varlıklarını rahatlıkla getirebilecek.

- Tarım yatırım teşvik vergisi kapsamındaki binalarda 5 yıl emlak vergisi alınmayacak. Doğal afetlerle ekonomik kayba uğrayan yatırımcılar, sigortalı çalışanların borçlarını bir yıla kadar erteliyoruz.

- Primlerini zamanında ödeyen Bağ-Kur'lulara 5 puan indirim yapılacak, primlerin zamanında ödenmemesi halinde bu imkan ortadan kalkacak

- Terörle mücadelede şehit olanların bir yakını araç alırken ÖTV alınmayacak. Taksi, şehir içi toplu taşıma yapan dolmuş, minibüs, belediye ve halk otobüsü, bunlar yenilendiği zaman ÖTV'siz alacaklar. 

- TCMB gerekli çalışmaları yapıyor, kredi kullanma maliyeti düşecek. Kredi kullanımında taşınabilir menkuller de teminat olarak kullanabilecek

KARŞILIKSIZ ÇEKE CEZA

- Karşılıksız çek işlemlerine para cezası geliyor, tekrar ederse hapis cezası verilecek. Karekod uygulamasıyla da çekin güvenirliliği daha çek alınmadan öğrenilebilecek.

- Yatırım teşvik sistemi yenilenecek, bazı süreli teşvikler kalıcı hale gelecek

- Bölge bazlı teşvik sisteminin dışında proje bazlı destek sistemi geliyor

ŞİRKET KURULUŞU VE TASFİYESİ KOLAYLAŞIYOR

-
Şirket açmak ve kapatmak kolaylaşıyor

- Tarımsal teşviklerdeki kafa karışıklığı ortadan kalkacak, yılda 2 kez teşvik verilecek

- Yatırım ve ihracat kredilerine erişim kolaylaştırılacak

- Kamuda tasarruf seferberliği başlatılacak

TEDBİRLER MALİ DİSİPLİNİ BOZMAZ

Yıldırım, bu teşvik ve desteklerle üretimin artacağını, tedbirlerin mali disiplini bozmayacağını belirterek "Tedbirlerin bütçeye yükü getirisinin çok altında" yorumunu yaptı.

Ekonomi Bakanı Zeybekci ise "İhracatçı Eximbank'tan 16 milyar dolar kredi kullanıyor, aynı miktarda teminat veriyorlar, amacımız 8 milyar dolarlık kısmı teminatsız hale getirmek" diye konuştu.

DOĞU VE GÜNEY DOĞU PAKETLERİ İÇİN ÇALIŞILIYOR

Doğu ve Güney Doğu'ya ilişkin paketle ilgili daha fazla çalışılması gerektiğini belirtten Yıldırım, "Müzakerelerini yaptık ancak üzerinde biraz daha çalışılması gerektiğine karar verdik. Bayramdan sonraki 1. veya 2. Bakanlar Kurulu'nda açıklayacağız" yorumunda bulundu.

Yıldırım "Merkez Bankası faiz indiriyor ama bu faizlerin piyasaya kredilerine yansıması eş zamanlı olmuyor. Bu tedbirler hayata geçtikçe zorlamayla değil kendiliğinden olacak" diye konuştu.