Advertisement

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, bu yılın geri kalanında, Türk lirasındaki değer kaybının enflasyon üzerindeki etkisinin azalmasına paralel olarak çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüş eğiliminin devam edeceğinin tahmin edildiğini bildirdi.

Elvan, yaptığı yazılı açıklamada, haziran ayına ilişkin enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Çekirdek enflasyon göstergeleri olan H ve I endekslerinde bu yılın şubat ayından itibaren gözlemlenen düşüş eğiliminin haziranda da devam ettiğine dikkati çeken Elvan, şu ifadeleri kullandı: "2016 yılı haziran ayında aylık enflasyon oranına en yüksek katkıda bulunan alt gruplar sırasıyla gıda ve alkolsüz içecekler, ulaştırma ve konut gruplarıdır. Öte yandan, giyim ve ayakkabı ile eğlence ve kültür grupları haziran ayında enflasyon oranına düşürücü yönde etki etmiştir. Yılın ilk dört ayında belirgin bir düşüş eğilimi gösteren ve nisan ayında yüzde 1,4 seviyesine gerileyen gıda fiyatları artış hızı, sonraki aylarda ivme kazanarak haziran ayı itibarıyla yüzde 6,6 oranında gerçekleşmiştir. Haziran ayı itibarıyla, asgari ücrette yıl başında yapılan artışların ve sosyal transferlerin yurt içi talep kanalıyla enflasyon üzerinde beklenildiği kadar baskı oluşturmadığı değerlendirilmektedir.

2016 yılının geri kalanında, Türk lirasındaki değer kaybının enflasyon üzerindeki etkisinin azalmasına paralel olarak çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüş eğiliminin devam edeceği tahmin edilmektedir. Gıda fiyatları artış hızının ise sınırlı oranda artarak normal seviyelerine yaklaşacağı beklenmektedir. Bu doğrultuda, Orta Vadeli Programda (2016-2018) 2016 yılı TÜFE 12 aylık artış hızı için hedeflenen yüzde 7,5 oranını mevcut durumda koruyoruz. Beklentimiz aşağı yönlüdür."

AA